R.U.R. Karela Čapka w Wolnych Lekturach | Rok Lema 2021

R.U.R. Karela Čapka w Wolnych Lekturach | Rok Lema 2021

R.U.R. Karela Čapka w Wolnych Lekturach | Rok Lema 2021

Udostępnij

Biblioteka internetowa Wolne Lektury udostępnia w tym roku utwory pioniera fantastyki naukowej Karela Čapka w nowych tłumaczeniach. Dystopijny futurologiczny dramat R.U.R. o rozwoju techniki w przekładzie Martyny M. Lemańczyk został właśnie opublikowany bezpłatnie i legalnie w internecie. Jesienią tego roku ukaże się także Inwazja jaszczurów w przekładzie Jacka Illga.

 

R.U.R., skrót od „Rossum's Universal Robots”, czyliRoboty Uniwersalne Rossuma”, to utwór literacki, w którym po raz pierwszy pojawiło się słowo ,,robot”. W języku czeskim oznaczające początkowo pracę przymusową i tanią wydajną siłę roboczą, zrobiło karierę na całym świecie jako określenie maszyn imitujących i zastępujących ludzi. Dzięki dramatowi Čapka słowo „robot” weszło do języka nauki i kultury, a w następstwie do powszechnego obiegu. I choć było to 100 lat temu, problemy poruszane w sztuce, takie jak rewolucja społeczna, wyzwolenie od pracy najemnej oraz postęp naukowo-techniczny, są ciągle podejmowane na nowo, a pytania i rozterki dotyczące konsekwencji rozwoju techniki zadawane są zarówno w nauce, jak i w sztuce.

R.U.R. można przeczytać bezpłatnie tutaj.

R.U.R. przetłumaczono na 30 języków w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy od premiery, co przyniosło Čapkowi międzynarodową sławę. Dramat zaczyna się prologiem poprzedzającym o 10 lat właściwą akcję, podczas którego widzowie obserwują wycieczkę Heleny po fabryce robotów, w której kotłach znajdują przędzalnie nerwów, wytwórnie kości, kadzie na wątroby i mózgi. Z istot, które Helena i Rossum oglądają z podziwem i zainteresowaniem, roboty po latach stają się coraz bardziej nieprzewidywalne i niebezpieczne. Choć jest to śmiała wizja futurystyczna, towarzyszą jej rozczulające dziś staroświeckie szczegóły: papierowe księgi rachunkowe, gazety i dokumentacja badawcza, bez wsparcia tak oczywistej dziś pamięci cyfrowej.

Maszyny, których nie sposób odróżnić od ludzi, bunt wytworu techniki wobec człowieka to nadal aktualne pytania. Ślady R.U.R. znajdziemy w licznych produkcjach filmowych takich jak Westworld czy Łowca androidów. Mimo to sama sztuka jest dziś w Polsce nieco zapomniana. Świadczy o tym m.in. fakt, że po raz ostatni wystawiono ją w naszym kraju w 1988 r. w reżyserii Wojciecha Zeidlera.

Powodem, dla którego darmowa niekomercyjna biblioteka internetowa Wolne Lektury publikuje Karela Čapka, jest Rok Lema. Dzięki wsparciu Fundacji PFR i Centralnego Domu Technologii Wolne Lektury publikują książki, które miały niebagatelny wpływ na twórczość naszego najważniejszego futurologa. Roboty wymyślone przez Karela Čapka pojawiają się przecież m.in. w Księdze Robotów, Bajkach robotów, Cyberiadzie czy Niezwyciężonym. Androidy, które zwracają się przeciwko ludziom, to do dziś częsty temat fabuł filmowych i literackich science-fiction.

Przekładu R.U.R. podjęła się dr Martyna M. Lemańczyk, członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, która naukowo zajmuje się kubizmem literackim oraz porównaniem polskiej, czeskiej i francuskiej wczesnej awangardy w literaturze i sztuce. W kolekcji „Stanisław Lem poleca” w Wolnych Lekturach ukazały się jeszcze m.in. powieści i opowiadania Stefana Grabińskiego oraz Wspomnienia z martwego domu Fiodora Dostojewskiego. Jesienią tego roku ukaże się także nowy przekład Inwazji jaszczurów w przekładzie Jacka Illga. Wszystkie dostępne są za darmo tutaj.

R.U.R. to kolejna w tym roku książka wydana w Wolnych Lekturach w nowym, współczesnym przekładzie. Dotychczas opublikowano w ten sposób dwie lektury szkolne, Małego Księcia Antoine de Saint-Exupery'ego (tłum. Agata Kozak) oraz Bajkę o rybaku i rybce Aleksandra Puszkina (tłum. Renata Lis). W planach na najbliższy czas są Kopciuszek Charlesa Perraulta (tłum. Oskar Hedemann), Doktor Dollitle i jego zwierzęta Hugh Loftinga (tłum. Jarosław Westermark) oraz Rok 1984 George'a Orwella, którego przekładu podjęła się Julia Fiedorczuk.

 

kontakt dla mediów:

ilonasiwak@nowoczesnapolska.org.pl

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się