Rusza kampania edukacyjna Robak popularyzująca "Pana Tadeusza"

Rusza kampania edukacyjna Robak popularyzująca "Pana Tadeusza"

Rusza kampania edukacyjna Robak popularyzująca "Pana Tadeusza"

Udostępnij

We wtorek rozpocznie się ogólnopolska kampania edukacyjna Robak, mająca popularyzować "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza w 190. rocznicę wydania tego poematu. Jej twórcy chcą dotrzeć do młodzieży i do nauczycieli.

Kampania realizowana jest w ramach programu Promocji Czytelnictwa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i odbywa się we współpracy z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, pod patronatem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jego inauguracja nastąpi w najbliższy wtorek we wrocławskim muzeum.

Organizatorka kampanii edukacyjnej Iwona Haberny poinformowała PAP, że projekt Robak będzie realizowany za pomocą specjalnie opracowanej gry planszowej i internetowej platformy wiedzy www.pantadeusz.promocjaksiazki.pl, aby zainteresować młodych ludzi naszą epopeją narodową i dostarczyć nauczycielom nowoczesnych narzędzi edukacyjnych. Powiedziała, że organizatorom kampanii zależy na trwałym wprowadzeniu przygotowanych rozwiązań, a zwłaszcza dostępnej bez ograniczeń internetowej platformy wiedzy, do szkół i bibliotek w całym kraju.

Na platformie pantadeusz.promocjaksiazki.pl będą informacje na temat postaci występujących w utworze, wiadomości historycznoliterackie i materiały umożliwiające krytyczną analizę utworu. Nauczyciele mogą pobrać z niej scenariusze lekcji.

Gra planszowa dla 2-4 graczy opracowana jest na podstawie "Pana Tadeusza". Pozwala we własny sposób rozegrać tajną misję księdza Robaka.

„Grający będą konstruować subtelne intrygi, by doprowadzić do zgody między kłótliwymi mieszkańcami Soplicowa i w ten sposób urzeczywistnić trzy zamiary bernardyna: przygotowanie powstania na Litwie przed przybyciem wojsk Napoleona, pojednanie zwaśnionych rodzin Sopliców i Horeszków oraz zabezpieczenie przyszłości pana Tadeusza i doprowadzenie do jego ślubu z Zosią” – powiedziała Haberny.

Gra nie trafi do sprzedaży. Otrzymają ją wyłącznie uczestnicy prowadzonych w ramach projektu szkoleń.

Z grą będzie połączona (dzięki kodom QR na rewersach kart) internetowa platforma wiedzy na temat poematu, dostępna bez ograniczeń pod adresem: www.pantadeusz.promocjaksiazki.pl.

Na platformie będą informacje na temat postaci występujących w utworze, wiadomości historycznoliterackie i materiały umożliwiające krytyczną analizę utworu. Nauczyciele mogą pobrać z niej scenariusze lekcji.

W ramach przedsięwzięcia przewidziano cykl szkoleń dla nauczycieli i bibliotekarzy, koordynowanych przez biblioteki, które wyraziły chęć udziału w projekcie. Potrwają one od końca lutego do pierwszej połowy kwietnia w placówkach we Wrocławiu, Olsztynie, Gorzowie Wielkopolskim, Opolu, Krakowie, Tarnowie, Lublinie i w Warszawie.

W finale akcji zaplanowano cykl turniejów gry Robak dla młodzieży. Przewidziano je dla młodzieży z klas VII-VIII szkół podstawowych i klas I-II szkół średnich (wiek 14-18 lat). Ćwierćfinały zawodów odbędą się w zainteresowanych szkołach, bibliotekach i w domach kultury, a półfinały zostaną przeprowadzone przez biblioteki – partnerów projektu. W ich wyniku wyłonionych zostanie ośmiu finalistów. Ogólnopolski turniej finałowy odbędzie się 11 czerwca w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Zaproszonym finalistom i ich opiekunom organizator zapewni pokrycie kosztów podróży i nocleg.(PAP)

Autor: Rafał Grzyb

rgr/ joz/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się