Rusza nabór do pierwszej edycji wspólnego programu rezydencji literackich Krakowa i Wrocławia – Miast Literatury UNESCO

Rusza nabór do pierwszej edycji wspólnego programu rezydencji literackich Krakowa i Wrocławia – Miast Literatury UNESCO

Rusza nabór do pierwszej edycji wspólnego programu rezydencji literackich Krakowa i Wrocławia – Miast Literatury UNESCO

Udostępnij

Na początku marca rozpoczął się nabór do programu „Rezydencje Miast Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław”. Projekt powstał z myślą o twórczyniach i twórcach literatury związanych z dwoma polskimi Miastami Literatury UNESCO, którzy stawiają pierwsze kroki na pisarskiej drodze. Na osoby zainteresowane rezydencjami czekają miesięczne pobyty w Krakowie i we Wrocławiu. Nabór potrwa do 6 kwietnia 2021 roku, a pobyty rezydencyjne odbędą się w obu miastach w maju 2021 roku.

Dla kogo rezydencje?

Program „Rezydencje Miast Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław” powstał z myślą o osobach po debiucie książkowym, które posiadają w swoim dorobku nie więcej niż dwa wydane tytuły. Organizatorzy programu – KBF i Wrocławski Dom Literatury – nie wprowadzają limitów wiekowych. Osoby tworzące literaturę z Krakowa zostaną zaproszone na miesięczny pobyt do Wrocławia, natomiast autorzy z Wrocławia odwiedzą Kraków. Warto zaznaczyć, że adres zameldowania nie będzie kryterium decydującym o przyznaniu pobytu rezydencyjnego – do programu zapraszamy pisarki i pisarzy, którzy w tych miastach mieszkają, wydają lub o nich piszą. Poza zakwaterowaniem i zwrotem kosztów przejazdu uczestniczki i uczestnicy otrzymają także wynagrodzenie wynoszące po 2 tysiące złotych brutto.

Rezydencje mają na celu wsparcie młodych twórczyń i twórców, zapewnienie im dogodnych warunków, by przez 30 dni mogli poświęcić się pracy literackiej. Dodatkowym elementem programu jest integracja środowisk literackich ze stolic Małopolski i Dolnego Śląska. Dla osób biorących udział w programie rezydencjalnym zostaną zorganizowane spotkania autorskie poświęcone ich twórczości, które odbędą się m.in. w Pałacu Potockich w Krakowie oraz w klubie Proza przy Wrocławskim Domu Literatury.

Kryteria:
- związek z Krakowem lub Wrocławiem – Miastami Literatury UNESCO,
- maksymalnie dwie opublikowane książki,
- praca nad własnym projektem literackim w czasie rezydencji,
- gotowość do uczestnictwa w życiu literackim Krakowa lub Wrocławia, czyli wydarzeniach, spotkaniach promocyjnych i wywiadach,
- rezydenci podczas swojego pobytu zostaną poproszeni o napisanie tekstu (literackiego lub reportażowego) ukazującego Kraków lub Wrocław z ich perspektywy; tekst (3000-10000 znaków ze spacjami) będzie użyty w przyszłości w celach promocyjnych lub zostanie opublikowany w większym zbiorze.

Termin zgłoszeń: do 6 kwietnia 2021 roku
Termin pobytu rezydencyjnego: 1-31 maja 2021 roku

Rezydencje nie są pierwszym wspólnym literackim projektem Krakowa i Wrocławia. W 2015 roku miasta organizowały razem stoisko jako goście honorowi na Salon du livre w Paryżu – największych targach książki świata frankofońskiego, współpracują też w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN, oferujących azyl pisarzom i pisarkom, którzy cierpią w swoich krajach represje z powodów światopoglądowych i politycznych, a od 2020 roku partnerują Paszportom „Polityki” w kategorii Literatura. Rozpoczynający się program rezydencjalny będzie jednak pierwszą okazją, by działania obu miast skierować bezpośrednio do twórczyń i twórców związanych właśnie z tymi ośrodkami.

Szczegóły programu, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronach KBF (http://miastoliteratury.pl/) i Wrocławskiego Domu Literatury (https://literatura.wroclaw.pl/).


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się