Rusza szósta edycja ogólnopolskiego Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Rusza szósta edycja ogólnopolskiego Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Rusza szósta edycja ogólnopolskiego Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Udostępnij

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają młode krytyczki i krytyków literackich do udziału w Konkursie im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką. W puli konkursowej są nagrody pieniężne w łącznej kwocie 5 tysięcy złotych oraz możliwość publikacji zwycięskich tekstów w „Notatniku Literackim” – świetnie przyjętym na rynku kwartalniku, który ukazuje się od zeszłego roku.

Konkurs odbywa się od 2019 roku, a jego finał i rozdanie nagród mają miejsce podczas Festiwalu Góry Literatury organizowanego przez Fundację Olgi Tokarczuk. Konkurs jest skierowany do osób stawiających pierwsze kroki w krytyce literackiej i ma na celu wyłonić talenty oraz pomóc młodym osobom opublikować swoje teksty na łamach poczytnych periodyków czy portali.  

Recenzje powinny dotyczyć jednej wybranej publikacji – książki autorki lub autora piszącego w języku polskim wydanej nie wcześniej niż w 2020 roku (czyli w latach 2020–2024). Objętość tekstu nie może przekroczyć 6000 znaków ze spacjami, na konkurs można zgłaszać wyłącznie prace, które nie były wcześniej ogłoszone drukiem ani publikowane na stronach internetowych lub w mediach społecznościowych. Teksty konkursowe mogą nadsyłać osoby w wieku od 18 do 33 lat. Każda osoba startująca w konkursie może zgłosić tylko jedną swoją pracę, teksty należy przesyłać za pomocą formularza konkursowego: https://tiny.pl/dmlnz

Termin nadsyłania recenzji mija 15 kwietnia 2024 roku, a wręczenie nagród odbędzie się w lipcu, podczas Festiwalu Góry Literatury (5-14.07.2024), na który zostaną zaproszeni wszyscy finaliści i finalistki. Lista finalistów zostanie ogłoszona przez organizatorów do końca maja. Nadesłane prace oceni jury w składzie: Kinga Dunin, Grzegorz Gauden, Karol Maliszewski, Magdalena Rabizo-Birek i Kazimiera Szczuka.

Na laureatów konkursu czekają nagrody pieniężne (1 miejsce: 3000 zł brutto, 2 miejsce: 1500 zł brutto, 3 miejsce: 500 zł brutto) i rzeczowe. Trzy nagrodzone teksty zostaną opublikowane na łamach czasopisma „Notatnik Literacki”, które objęło konkurs swoim patronatem. Kolejne trzy wyróżnione recenzje mają szansę zostać opublikowane online w serwisie www.notatnikliteracki.pl, który jest rozszerzeniem wersji papierowej magazynu. Wydawcą „Notatnika Literackiego” jest Wrocławski Dom Literatury.

Patronem konkursu na recenzję literacką jest Tymoteusz Karpowicz, poeta, prozaik, dramaturg i tłumacz, uważany za jednego z czołowych twórców poezji lingwistycznej. Karpowicz był niezwykle ważną postacią na wrocławskiej scenie literackiej, a jego twórczość eseistyczna, będąca swoistą wędrówką po różnorodnych światach literackich, do dziś stanowi ważny przewodnik dla osób zainteresowanych krytyką literacką.

Konkurs jest wspólnym przedsięwzięciem Wrocławskiego Domu Literatury i Fundacji Olgi Tokarczuk, organizatora Festiwalu Góry Literatury. Festiwal ten, którego gospodarzami są Olga Tokarczuk i Karol Maliszewski, to wydarzenie organizowane od 2015 roku w dolnośląskiej Nowej Rudzie i okolicach, podczas którego poruszane są zagadnienia kluczowe dla polskiej i międzynarodowej sceny literackiej czy kondycji kultury w ogóle. Natomiast Wrocławski Dom Literatury to instytucja kultury powołana w 2016 roku, której celem jest promocja literatury i czytelnictwa, m.in. poprzez organizację projektów literackich na arenie lokalnej, krajowej i międzynarodowej.

Na laureatów konkursu czekają nagrody pieniężne:

  • 1 miejsce: 3000 zł brutto
  • 2 miejsce: 1500 zł brutto
  • 3 miejsce: 500 zł brutto

oraz publikacja tekstów w piśmie „Notatnik Literacki”.

Regulamin i zasady konkursu dostępne są na stronie Wrocławskiego Domu Literatury.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się