Rusza VIII edycja „Wierszy w mieście”

Rusza VIII edycja „Wierszy w mieście”

Rusza VIII edycja „Wierszy w mieście”

Udostępnij

Pod hasłem „Zmiany” rusza VIII edycja międzynarodowego festiwalu „Wiersze w mieście”. W przestrzeni publicznej Warszawy można będzie zapoznać się z najnowszą europejską poezją – poinformowano w poniedziałek na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

„Poezja to gatunek szczególnie wrażliwy na rejestrację zmian. Jest pod tym względem szybsza i bardziej czujna niż proza czy eseistyka. Ułatwia, czasem w ogóle umożliwia myślenie o przemianach w obrębie naszej codzienności. Samo pisanie łączy się ze zmienianiem, czyli przetwarzaniem żywego doświadczenia w dzieło sztuki” – powiedziała kuratorka festiwalu Natalia Malek, poetka i laureatka m.in. Nagrody Literackiej Gdynia, cytowana w informacji.

Jak wyjaśniono, „podczas festiwalu czytelniczki i czytelnicy poznają wiersze, których tematem są zmiany w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i politycznym, zmiany technologiczne czy klimatyczne, wreszcie – zmiany, które przynosi naszym ciałom oraz naszemu myśleniu czas”.

Podkreślono, że aż jedna trzecia prezentowanych w tym roku wierszy została napisana w językach mniejszości narodowych i etnicznych, m.in. baskijskim, katalońskim, kaszubskim i łemkowskim. „To efekt myślenia ukierunkowanego na lokalność i różnorodność; chęć zwrócenia uwagi na bogactwo europejskich kultur funkcjonujących na niewielkich, czasem mało znanych szerokiemu odbiorcy obszarach” - czytamy w opublikowanej informacji.

„W warszawskich księgarniach kameralnych i miejscach kojarzonych z otwartością na literaturę pojawią się plakaty z wierszami, które będzie można czytać, oglądać i odwiedzać przez cały czas trwania akcji. Organizatorzy zapraszają też na spacery, czytania i wydarzenia performatywne” - napisano na stronie Urzędu m.st. Warszawy.

Więcej informacji o festiwalu i wydarzeniach mu towarzyszących znaleźć można na stronie: https://www.wierszewmiescie.eu/.

„Tradycyjnie już, miłośnicy poezji z całej Polski będą mogli też wziąć udział w konkursach i akcjach specjalnych odbywających się w kanałach społecznościowych +Wierszy w mieście+” - przypomniano na stronie festiwalu.

8. międzynarodowy festiwal „Wiersze w mieście” potrwa do 2 czerwca.

Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie European Union National Institutes for Culture (EUNIC) i Miasto Stołeczne Warszawa. Jego organizację wsparły również: Czeskie Centrum, Ambasada Estonii w Polsce, Goethe-Institut Warschau, Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury Warszawa, Ambasada Irlandii w Polsce, Litewski Instytut Kultury, Ambasada Luksemburga w Polsce, Ambasada Malty w Polsce, Arts Council Malta, Słowacki Instytut Kultury, Instytut Yunus Emre.

autor: Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się