Ministerstwo Edukacji Narodowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Ruszają prekonsultacje podstaw programowych z chemii, biologii, informatyki i WF

Udostępnij

MEN skierowało do prekonsultacji publicznych projekty nowych podstaw programowych z chemii, biologii, informatyki i WF dla: 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum oraz dla szkół branżowych. Projekty zamieszczono na stronie internetowej resortu.

Zgodnie z zapowiedziami MEN, w podstawie programowej dla liceów i techników wyodrębniono treści, które wszyscy uczniowie powinni poznać niezależnie od profilu klasy, w której będą się uczyć, oraz "rozszerzenia".

• Opracowanie nowej podstawy programowej dla szkół ponadpodstawowych jest związane z wprowadzaniem reformy edukacji, zmieniającej ustrój szkolny w Polsce.

Prekonsultacje potrwają do 26 maja. Resort edukacji zachęca wszystkich, szczególnie ekspertów, nauczycieli, rodziców i uczniów, do przesyłania opinii na temat projektów poszczególnych podstaw programowych. Opinie można przesyłać za pośrednictwem formularza uruchomianego bezpośrednio ze strony internetowej MEN lub na adres mailowy: podstawaprogramowa@men.gov.pl

Projekty podstaw programowych są również przekazane do wybranych losowo szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju.

Zgodnie z zapowiedziami MEN, w podstawie programowej dla liceów i techników wyodrębniono treści, które wszyscy uczniowie powinni poznać niezależnie od profilu klasy, w której będą się uczyć, oraz "rozszerzenia". Np. w podstawie programowej do języka polskiego znalazła się lista lektur obowiązkowych i uzupełniających dla wszystkich uczniów oraz lista lektur obowiązkowych i uzupełniających dla tych, którzy będą realizować rozszerzenia.

"Prezentowane projekty podstaw programowych z poszczególnych przedmiotów stanowią bazę do pełnego opracowania projektu rozporządzenia. Po zakończeniu prekonsultacji i analizie nadesłanych uwag przygotowany zostanie projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół ponadpodstawowych" - informuje MEN na swojej stronie internetowej. Resort przewiduje, że projekt rozporządzenia zostanie podpisany przez ministra edukacji do końca sierpnia.

Podstawa programowa kształcenia ogólnego to rozporządzenie ministra edukacji, w którym opisane jest, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu, po danym etapie edukacyjnym. Programy nauczania i podręczniki muszą być z nią zgodne. Nauczyciel ma obowiązek realizacji treści zawartych w podstawie.

Opracowanie nowej podstawy programowej dla szkół ponadpodstawowych jest związane z wprowadzaniem reformy edukacji, zmieniającej ustrój szkolny w Polsce, w tym wydłużającej m.in. okres nauki w liceach i technikach oraz wprowadzającej szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych. Zmiana struktury szkół pociąga za sobą zmianę podstawy programowej.

Pod koniec kwietnia do prekonsultacji (poprzedzających konsultacje właściwe) przekazano projekty podstaw dla szkół ponadpodstawowych z języka polskiego, matematyki, wiedzy o społeczeństwie, podstaw przedsiębiorczości, muzyki i historii muzyki. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało, że projekty podstaw programowych do kolejnych przedmiotów będą udostępniane sukcesywnie. W ubiegłym tygodniu do prekonsultacji skierowano projekty podstaw do geografii i fizyki.

Reforma edukacji, w ramach której zostanie zmieniona m.in. struktura szkół, rozpocznie się w roku szkolnym 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Nowa podstawa programowa dla szkół ponadpodstawowych będzie obowiązywać począwszy od roku szkolnego 2019/2020 w I klasie 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum i 3-letniej branżowej szkoły I stopnia, do której od roku szkolnego 2019/2020 uczęszczać będą pierwsi absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej.

Podstawa programowa dla szkół ponadpodstawowych będzie powiązana z nową podstawa programową dla 8-letniej szkoły podstawowej oraz z nowym rozporządzeniem o ramowych planach nauczania, w którym określono tygodniowy wymiar godzin poszczególnych przedmiotów na wszystkich etapach kształcenia.

Rozporządzenie o podstawie programowej dla 8-letniej szkoły podstawowej minister edukacji Anna Zalewska podpisała 14 lutego 2017 r., a rozporządzenie o "ramówkach" - 28 marca


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się