Rynek bibliofilski w odwrocie

Rynek bibliofilski w odwrocie

Rynek bibliofilski w odwrocie

Udostępnij

W tym roku rynek bibliofilski wypadł gorzej niż inne dziedziny rynku sztuki. „Przyczyną jest brak … towaru. Od kilkunastu lat w ‘Rzeczpospolitej’ ostrzegałem, że białe kruki są na wyczerpaniu. I stało się. Kolekcjonerzy nie musza si wyprzedawać, wiec nie ma czym handlować”, napisał Janusz Miliszkiewicz, ekspert rynku sztuki, w „Podsumowaniu roku 2018” – w tekście zatytułowanym „Mamy hossę na rynku sztuki” zamieszczonym w „Rzeczpospolitej” 27 grudnia.

Do artykułu dołączona jest ocena Pawła Podniesieńskiego, rzeczoznawcy antykwarycznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „W 2018 roku obroty na aukcjach bibliofilskich spadły o 26,2 proc. w porównaniu z 2017 rokiem. To najgorszy rok od ponad dziesięciu lat. Obroty były mniejsze o 2,7 mln zł. Moim zdaniem zawiniła słaba oferta. Nie zawiedli klienci! Sprzedano podobną liczbę obiektów jak w poprzednich latach. Brakowało obiektów unikatowych, o wysokich cenach wywoławczych. Optymizm budzi fakt, że klienci licytują z taką pasją jak przed laty. W tym roku było 49 pozycji, które licytowano z przebiciem dziesięciokrotnym lub większym, w 2017 roku było 40 takich pozycji. W ocenie wziąłem pod uwagę 17 aukcji, w 2017 roku odbyło się ich 14. Największy udział w rynku tradycyjnie ma stołeczny antykwariat Lamus. Udział ten zmniejszył się do 48 proc., wobec 57,7 proc. w 2017 roku”.

Janusz Miliszkiewicz zwraca jeszcze uwagę, że „doskonale rozwija się rynek numizmatów”. Jak znaczący przykład wskazuje aukcję zorganizowaną po raz pierwszy przez nową firmę – Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak. Czytamy, że „pięciodniowa aukcja zakończyła się oszałamiającym sukcesem. Sprzedano 99 proc. kolekcji liczącej blisko 5000 obiektów. Do udziału w licytacji zarejestrowało się 1,6 tys. osób, a zakupów dokonało 680 osób”.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się