Rysunek Papcia Chmiela w kolekcji Muzeum Historii Polski!

Rysunek Papcia Chmiela w kolekcji Muzeum Historii Polski!

Rysunek Papcia Chmiela w kolekcji Muzeum Historii Polski!

Udostępnij

7 czerwca 2023 r. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy przekazał do zbiorów Muzeum Historii Polski rysunek autorstwa Papcia Chmiela - Henryka Jerzego Chmielewskiego. W uroczystości wziął udział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Henryk Jerzy Chmielewski, znany milionom Polaków jako Papcio Chmiel, był wybitnym rysownikiem, który zdobył sławę jako autor serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”.

 

"W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy chciałbym przekazać ten rysunek, który został wykonany w jednej z sal Pałacu Prezydenckiego. Jest ono dowodem na to jak Polacy świętowali stulecie odzyskania niepodległości, ale też jest świadectwem historii Rzeczypospolitej - naszych najnowszych dziejów" - podkreślił podczas uroczystości Wojciech Kolarski.

Seria opowiadała o przygodach dwójki chłopców, którzy wciągnęli do harcerstwa szympansa Tytusa z zamiarem uczłowieczenia go. Barwne przygody trzech urwisów ukazywały się od połowy lat 50. w prasie młodzieżowej, a od połowy kolejnej dekady – jako samodzielne wydawnictwa. Seria liczy ponad trzydzieści tomów i dziesięć albumów historycznych.

 "Jeśli myślimy o tak wspaniałej postaci jak Papcio Chmiel, to to jest właśnie świetny przykład człowieka, który swoim rysunkiem, swoim dowcipem potrafił trafiać do dzieci. Oprócz tego, że był świetny estetycznie, zawsze miał jakieś przesłanie, jakąś historię do opowiedzenia, czy anegdoty historyczne. To był naprawdę wspaniały człowiek, na którego komiksach wychowały się całe pokolenia. Bardzo się cieszę z tego, że ten piękny rysunek trafi do naszej kolekcji" - zaznaczył Robert Kostro.

W uroczystości wzięli udział córka i syn Papcia Chmiela - Monique Lehman i Artur Bartłomiej Chmielewski.

"Nazywano mnie w szkole „Syncio Chmiel”, bo jestem synem Papcia Chmiela. W imieniu Syncia Chmiela chciałem bardzo podziękować wszystkim. Tata chciał dożyć 100 lat, dożył 98, ale widzę, że ciągle żyje tutaj, w polskich domach" - powiedział podczas uroczystości Artur Bartłomiej Chmielewski.

Papcio Chmiel był nie tylko rysownikiem, ale również człowiekiem głęboko oddanym edukacji młodszych pokoleń, w tym wychowaniu obywatelskiemu i patriotycznemu. Jego pełne humoru utwory kształtowały w młodych czytelnikach ciekawość świata, postawy altruistyczne oraz gotowość do poświęceń na rzecz wspólnoty. Chmielewski był jednym z pokolenia Kolumbów: w marcu 1943 r. został żołnierzem Armii Krajowej ps. „Jupiter”, w sierpniu 1944 r. wziął udział w Powstaniu Warszawskim.

Twórczość Chmielewskiego wielokrotnie nagradzano. Uhonorowano go m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Orderem Uśmiechu, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się