"Dokąd prowadzi pamięć". Moje życie, Saul Friedländer,

"Dokąd prowadzi pamięć". Moje życie, Saul Friedländer,

Saul Friedländer –„człowiek wielu domach i językach, który zawsze czuł się żydowskim outsiderem” - Znacznie więcej niż wspomnienia!

Udostępnij

Świetnie napisane i cieszące się ogromną popularnością retrospekcje znanego  historyka, laureata Nagrody Pulitzera. Klasyczna pozycja z zakresu literatury o historii Izraela i Holokaustu
 

Doskonała pozycja dla fanów biografii, książek historycznych i socjologicznych

„W tych pasjonujących nowych wspomnieniach, napisanych czterdzieści lat po pierwszych, Saul Friedländer analizuje dynamizmy odpowiedzialne za to, że z okupowanej Francji, gdzie jako ukrywane żydowskie dziecko spędził okres drugiej wojny światowej, dotarł do Izraela i zaangażował się w tamtejsze życie polityczne, które udało mu się połączyć z olśniewającą karierą akademicką w Europie i Stanach Zjednoczonych. Dokąd prowadzi pamięć to wciągające spojrzenie na własną przeszłość wzbogacone zdumiewającymi anegdotami i przywoływanymi z pamięci subtelnymi, poetyckimi obrazami Paryża z lat pięćdziesiątych oraz Jerozolimy z minionej epoki”.
— ANKA MUHLSTEIN,
autorka Monsieur Proust’s Library („Biblioteki Monsieur Prousta”) oraz Balzac’s Omelette („Omletu Balzaka”)
 
  
Saul Friedländer, wybitny historyk, zdobywca Nagrody Pulitzera, w książce Dokąd prowadzi pamięć. Moje życie powraca do swych korzeni i opisuje proces poszukiwania tożsamości, intelektualnego dojrzewania i krystalizacji poglądów. Bada, jak stał się „człowiekiem o wielu domach i językach, który jest równocześnie wszędzie żydowskim outsiderem”.

Friedländer doświadczył utraty pamięci, co uzmysłowiło mu, jak bardzo jest ona ulotna i zwodnicza. Dlatego warto ją ćwiczyć, przypominając sobie brzmienie i znaczenie słów, nazywając rzeczy i uczucia. Na kartach tych niezwykłych wspomnień przewijają się miejsca, ludzie, refleksje, a także powracające obrazy z okresu Holokaustu. Friedländer potrafi we wzruszający sposób tchnąć życie w opisywane historie. Bystry obserwator rzeczywistości nikogo nie oszczędza, także samego siebie, dociekając, w jaki sposób łączyły się w jego życiu różne elementy: utrata rodziców, nawrócenie na katolicyzm i żydowskie korzenie, kształtując takiego człowieka, jakim jest dzisiaj. Ta książka to także ostre spojrzenie na historię Izraela, a zwłaszcza powojenną politykę wobec świata arabskiego i Palestyńczyków. Autor w niezwykle inspirujący i świeży sposób wyjaśnia zaszłości historyczne, odważnie wytyka politykom błędy, wskazuje powody narastającego nacjonalizmu, zawsze broniąc racji ludzkiej, a nie ideologicznej.

Lektura wspomnień Friedländera  to niezwykłe doświadczenie: obcowanie  z tekstem, który  przepełniają uczucia, ale osadzonym na mocnej podstawie  intelektualnej, z opowieścią równie wrażliwą, jak wnikliwą.
Doskonała pozycja dla fanów biografii, książek historycznych i socjologicznych.

Niezwykle twórczy i nowatorski badacz Holokaustu, Saul Friedländer, napisał coś znacznie więcej niż wspomnienia. Zapadająca w pamięć kontynuacja książki When Memory Comes («Gdy przychodzi wspomnienie»), zatytułowana Dokąd prowadzi pamięć, penetruje bardzo prywatną i osobistą, a także akademicką i polityczną sferę dorosłego życia autora. Ukazuje Friedländera czującego się w wielu miejscach i językach pozornie jak u siebie, lecz ostatecznie będącego wszędzie żydowskim outsiderem. Fascynująca lektura dla każdego, kogo ciekawi życie intelektualne na wygnaniu, studia nad Holokaustem i żydowska tożsamość”.
— CHRISTOPHER R. BROWNING,
profesor emeritus historii, katedra Franka Portera Grahama,
Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill
 
Kilka słów o autorze:

Saul Friedländer jest wielokrotnie nagradzanym izraelskim historykiem, a obecnie profesorem historii na UCLA. Urodził się w Pradze w rodzinie niemieckojęzycznych Żydów, dorastał we Francji i doświadczył niemieckiej okupacji w latach 1940–1944. Jego prace historyczne zyskały mu wielkie uznanie i liczne wyróżnienia: między innymi w 2008 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera w kategorii literatury faktu za książkę Czas eksterminacji. Nazistowskie Niemcy i Żydzi 1939–1945.
   


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się