Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Marka Hłaski

Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Marka Hłaski

Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Marka Hłaski

Udostępnij

Sejm RP - biorąc pod uwagę uniwersalny wymiar twórczości Marka Hłaski - ustanowił w piątek rok 2024 Rokiem Marka Hłaski.Za uchwałą głosowało 449 posłów, 1 był przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

W uchwale przypomniano, że w 2024 r. przypada dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Marka Hłaski - wybitnego polskiego prozaika i autora scenariuszy filmowych. Debiutował w 1954 r. opowiadaniem "Baza Sokołowska", a wysokie noty krytyków, Nagrodę Literacką Wydawców i uznanie czytelników zdobył tomem opowiadań "Pierwszy krok w chmurach".

"Zarówno w tym zbiorze, jak i w następnych utworach ukazywał, omijając socrealistyczny sztafaż, niełatwą codzienność zwykłych ludzi. Wiarygodne ujęcie rzeczywistości i potoczny język zjednały mu rzesze czytelników" - wskazano w uchwale.

Na podstawie jego prozy powstawały filmy, m.in. "Zbieg" Stanisława Jędryki, "Pętla" Wojciecha Hasa oraz "Baza ludzi umarłych" Czesława Petelskiego. "Scenariusz tego ostatniego filmu oparto na powieści pt. "Głupcy wierzą w poranek'. Jej publikację rozpoczął katowicki tygodnik "Panorama". Wkrótce jednak druk wstrzymano" - przypomniano.

"Opublikowanie opowiadania "Cmentarze" nakładem Instytutu Literackiego we Francji zamknęło Hłasce drogę powrotną do Polski. Od tego czasu zaczęła się Jego emigracyjna epopeja. Tułaczka po świecie owocowała kolejnymi utworami takimi jak: "Sowa, córka piekarz"+, "Wszyscy byli odwróceni", "Drugie zabicie psa" oraz wspomnieniami "Piękni dwudziestoletni" - czytamy w uchwale.

"Marek Hłasko był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną. Dzięki temu Jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata" - wskazano. Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie oraz na japoński, koreański i hebrajski.(PAP)

autorka: Anna Kruszyńska

akr/ akn/ dki/

źródło:https://dzieje.pl/


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się