Seminarium „Wyspa Książka” rozpocznie się już w czwartek

Seminarium „Wyspa Książka” rozpocznie się już w czwartek

Seminarium „Wyspa Książka” rozpocznie się już w czwartek

Udostępnij

Wyspa Książka. Międzynarodowe seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek” to kolejne wydarzenie w ramach projektu „Wyspa książka – kierunek Północ”. Odbędzie się ono 21-22 kwietnia 2022 roku w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA we Wrocławiu. Z ramienia Instytutu Książki w seminarium weźmie udział Gabriela Dul, nasza koordynatorka projektów bookstartowych.

W czasie międzynarodowego seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek organizatorzy planują realizację 10 warsztatów pokazowych oraz 12 prezentacji na temat nowych trendów pracy z dziećmi reprezentującymi różne grupy wiekowe. Edukatorzy/ki poprowadzą warsztaty z udziałem zorganizowanych grup szkolnych, podczas których pokażą, jak pracować z dziećmi, by rozbudzić ich zainteresowanie książką. Warsztatom będzie się przyglądała doświadczona metodyczka - Grażyna Walczewska-Klimczak z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA (Oddział Warszawski), która po każdych zajęciach omówi ich tematykę, wykorzystane metody i dostosowanie do grupy wiekowej oraz ustosunkuje się do spostrzeżeń innych uczestników.

Seminarium będzie okazją do obserwacji bibliotekarzy/ek podczas działań z dziećmi, do zaprezentowania innowacyjnych metod w pracy z literaturą dziecięcą oraz do wymiany doświadczeń. Szkolenie przyczyni się do wzrostu kompetencji w obszarze  pracy z czytelnikiem dziecięcym oraz ułatwi dotarcie do nowych grup odbiorców. Planowana jest publikacja online scenariuszy zajęć zrealizowanych w czasie seminarium.

Wydarzenie rozpocznie się od połączenia online z gościem specjalnym Martinem Widmarkiem – jednym z najpopularniejszych autorów książek dziecięcych, propagatorem czytelnictwa i edukatorem rozwijającym dziecięcą wyobraźnię. Spotkanie będzie tłumaczone przez autorkę przekładu wielu książek pisarza Martę Dybulę.

Wśród warsztatów pokazowych z udziałem grup szkolnych pojawią się „Zaczarowane historie” Renaty Banasińskiej, „Ze smokami nigdy nie wiadomo…” Renaty Hlivkovej (Słowacja), „W książkach mieszka wrażeń sto! O odkrywaniu tajemnic i niespodzianek ukrytych w opowieściach i ilustracjach” Małgorzaty Swędrowskiej, „Roboty, dźwięki i uczucia” Małgorzaty Karpickiej i Mateusza Ryczka, „Piłkarze kontra Pisarze, czyli o tym, że czytanie to celny strzał” Pawła Piwowarczyka, „Dzień wiosny na świecie” Anety Dominiak-Gnojnickiej, „Kolorowy Świat Pana McKee” Jolanty Ziemby, „Rytmiczne zabawy słowami” Aleksandry Szymańskiej, „Stwórzmy sobie książkę – czytam, poznaję, kreuję” Katarzyny Jezierskiej i „Drzewoluby – przewodnik przyrodniczy, botaniczny i zoologiczny…” Urszuli Szyc.

W czasie seminarium będzie można również wysłuchać interesujących wystąpień ekspertów/ek tj. „Upowszechnianie czytania jako walka z wykluczeniem społecznym” Marii Deskur, „Psychologia czytania – od czytelnika naiwnego do czytelnika zakochanego w literaturze. Jak rozwijać kompetencje czytelnicze w epoce cyfrowej?” Kariny Muchy, „Jak dzięki kampanii „Mała książka – wielki człowiek” możemy zwiększać w bibliotece grono najmłodszych czytelników?” Gabrieli Dul, „Ekstraklasa czyta, czyli ze stadionu do biblioteki. O tym, jak kultura wpisuje się w sport i sport w kulturę” Pawła Piwowarczyka, „Między biblioteką a muzeum. Jak wykorzystać różnorodność doświadczeń edukacyjnych?” Aldony Mikuckiej, „Potencjał animacyjny książek paragrafowych i interaktywnych gier książkowych” Ewy Kramarczyk, „Gamifikowanie literatury” Natalii Kościńskiej.

Inspirująca będzie również prezentacja Agnieszki Karp-Szymańskiej „Droga do książki – wyniki badań dotyczących nowej publiczności”, ze względu na to, że badania publiczności festiwali literackich w Polsce to rzadkość.

Nie zabraknie też zagranicznych prelegentów/ek. Wśród nich znalazły się Isy Mead z Wielkiej Brytanii z prezentacją „Kraina Czarów we Wrocławiu: opowieści oxfordzkie” oraz Larysa Luhova i Olena Kremnova z Ukrainy z wystąpieniem „Książkowa wyspa – Lwów: promocja czytelnictwa dla pokolenia alfa”. Przedstawiciele norweskiego partnera projektu Trond Onarheim, koordynator festiwalu w Stord Arts Centre oraz Camilla Ruhs, bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Stord podzielą się online swoimi doświadczeniami w pracy z dziećmi i społecznością lokalną.

Atrakcją seminarium będzie dostępne w oba dni stanowisko VR „Curious Alice – Alicja w Krainie Czarów w wirtualnej rzeczywistości”.

Na zakończenie seminarium uczestnicy/czki będą mogli wziąć udział w grze mobilnej „Kotołaki atakują” - w aplikacji ActionTrack.

Sylwetki prelegentów/ek i edukatorów/ek znaleźć można na FB.

Wydarzenie jest skierowane do bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek. W przestrzeni Famy ma ono charakter zamknięty (nabór publiczności został zakończony). Wszystkie osoby spoza listy zapisanych uczestników/czek zaproszone są do śledzenia transmisji online.

Warsztaty i prezentacje odbywające się w sali widowiskowej będą streamingowane wraz z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Natomiast warsztaty i prezentacje realizowane w drugiej sali o nazwie Laboratorium ruchu będą nagrywane.

Szczegółowy program znajduje się na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu:

https://biblioteka.wroc.pl/miedzynarodowe-seminarium-wyspa-ksiazka-program/.

Partnerzy projektu Wyspa Książka – kierunek Północ:

Fundacja Czas Dzieci

Stord Kulturhus w Norwegii

Fundacja Go’nAct

Uwaga! Ze względu na sytuację związaną z wojną w Ukrainie program może ulec zmianie.

Patronatem honorowym Międzynarodowe seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek Wyspa Książka objął Prezydent Miasta Wrocławia.

***

Celem projektu Wyspa Książka – kierunek Północ jest poprawa dostępu do kultury, poprzez angażowanie rodzin i grup rówieśniczych w twórcze wspólne działania w obszarze literatury oraz podniesienie kompetencji pracowników w zakresie edukacji czytelniczej i docieraniu do nowych grup odbiorców.

Projekt dofinansowany w ramach Działania 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się