Serhij Żadan uhonorowany prestiżową Nagrodą Pokojową

Serhij Żadan uhonorowany prestiżową Nagrodą Pokojową

Serhij Żadan uhonorowany prestiżową Nagrodą Pokojową

Udostępnij

Serhij Żadan został laureatem Nagrody Pokojowej przyznawanej przez Stowarzyszenie Księgarzy Niemieckich – poinformowała organizacja na swojej stronie internetowej.

Serhij Żadan to jeden z najbardziej znanych współczesnych pisarzy ukraińskich. Mieszka i tworzy w Charkowie. Jego twórczość obejmuje prozę, poezję i eseistykę, jest też muzykiem. Wiele jego utworów zostało przełożonych na język polski. Jest laureatem wielu nagród literackich, także w Polsce. Po polsku ukazały się jego tomiki wierszy: „Historia kultury początku stulecia”, „Drohobycz”, „Etiopia' i „Antena” oraz siedem powieści: „Big Mac”, „Depeche Mode”, „Anarchy in the UKR”, „Hymn demokratycznej młodzieży”, „Woroszyłowgrad”, „Mezopotamia” i „Internat”.

W uzasadnieniu Stowarzyszenie Księgarzy Niemieckich napisało: „Wyróżniamy tego ukraińskiego pisarza i muzyka za jego wybitną twórczość artystyczną oraz jednoznaczną postawę humanitarną, która wielokrotnie skłaniała go do ryzykowania własnym życiem, aby pomóc ludziom dotkniętym wojną i w ten sposób zwrócić uwagę na ich trudną sytuację. W swoich powieściach, esejach, wierszach i tekstach piosenek Serhij Żadan przedstawia nam świat, w którym zaszły radykalne zmiany, ale który nadal żyje tradycją. Jego opowieści pokazują, jak wojna i zniszczenie wkraczają w ten świat i wywracają życie ludzi do góry nogami. W całym swoim dorobku autor posługuje się wyjątkowym językiem, dzięki któremu uzyskujemy żywy i zróżnicowany portret rzeczywistości, którą wielu z nas zbyt długo lekceważyło. W sposób przemyślany i z precyzją prawdziwego słuchacza, w poetyckim i radykalnym tonie, Serhij Żadan ukazuje, jak mieszkańcy Ukrainy przeciwstawiają się otaczającej ich przemocy, starając się prowadzić niezależne życie zakorzenione w pokoju i wolności”.

Nagroda Pokojowa Stowarzyszenia Księgarzy Niemieckich jest od 1949 r. przyznawana z okazji Targów Książki we Frankfurcie nad Menem osobom, które „poprzez literacką, naukową bądź artystyczną działalność w znaczącym stopniu zasłużyły się dla urzeczywistnienia myśli pokojowej”.

Obecnie nagroda wynosi 25 tysięcy euro. Ceremonia wręczenia odbędzie się 23 października we Frankfurcie.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się