7. Krakowski Festiwal Komiksu,

7. Krakowski Festiwal Komiksu,

Siódmy Krakowski Festiwal Komiksu 24-25 marca

Udostępnij

To festiwal dla każdego, dla młodszych i starszych, dla całych rodzin. W tym roku poszerzamy ofertę dla dzieci – poinformował PAP Artur Wabik, koordynator 7. Krakowskiego Festiwalu Komiksu, który odbędzie się w najbliższą sobotę i niedzielę 24-25 marca.

Nikt na tym festiwalu nie będzie się nudził. Jego uniwersalny, rodzinny charakter stanowi o jego wyjątkowości” – powiedział koordynator. Podkreślił, że będzie to wydarzenie szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych – na nich czekają cztery warsztaty artystyczno-edukacyjne, 15 godzin projekcji filmowych oraz pokazy budowania z klocków lego. „Zainteresowani także sami będą mogli budować z klocków świat z komiksów, przedstawiać motywy obecne w komiksach” – mówił koordynator.

Wśród wyjątkowych twórców, z którymi goście festiwalu będą mogli porozmawiać, Wabik szczególną uwagę zwrócił na autorów szwedzkich – Maksa Anderssona i Larsa Sjunessona. Podczas festiwalu premierę będzie miała ich surrealistyczna opowieść o Bałkanach – „Bośniacki płaski pies”. Oryginał ukazał się 10 lat temu, polski przekład – dopiero w tym roku.

Warto też posłuchać – mówił koordynator – Willema De Graeve’a, dyrektora Belgijskiego Centrum Komiksu (Stripmuseum) w Brukseli. „Opowie o muzeum, swojej pracy i miłości do komiksu. Przedstawi przegląd najciekawszych nowych belgijskich komiksów; towarzyszyć temu będzie niewielka wystawa” – zapowiedział Wabik.

Miejscem zaplanowanych na sobotę i niedzielę wydarzeń będzie Wojewódzka Biblioteka Publiczna, w tym Arteteka.

Krakowski Festiwal Komiksu – ocenił koordynator – cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dwa lata temu w wydarzeniu uczestniczyło ok. 800 osób, rok temu – ponad 1,2 tys., a w tym roku organizatorzy liczą na frekwencję zbliżoną do 1,5 tys. gości.

Jak powiedział Wabik, w Polsce rocznie ukazuje się ponad tysiąc tytułów komiksów, z czego tytuły polskich autorów stanowią 10-15 proc. Znaczna część utworów to opowieści japońskie.

W Polsce, tak jak w Niemczech, Czechach, Słowacji czy na Węgrzech, komiks nie zajmuje szczególnego miejsca w literaturze i dziedzictwie kulturowym. Historie obrazkowe, często opatrzone tekstem, są za to popularne w Japonii, USA, a w Europie w krajach frankofońskich, ale i w Danii, częściowo w Hiszpanii. Czytelnictwo komiksów w poszczególnych krajach nie jest – podkreślił koordynator krakowskiego festiwalu – śladem po żelaznej kurtynie, ale spuścizną kulturową jeszcze z XIX w.

Krakowski Festiwal Komiksu organizują Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Krakowskie Biuro Festiwalowe. (PAP)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się