Spotkania online dla beneficjentów „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”

Spotkania online dla beneficjentów „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”

Spotkania online dla beneficjentów „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”

Udostępnij

Na przełomie marca i kwietnia beneficjenci „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, działania realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, mieli szansę wziąć udział w spotkaniach online zorganizowanych wspólnie przez Instytut Książki i Narodowe Centrum Kultury.

Spotkania były przygotowane dla beneficjentów „Infrastruktury bibliotek”, którzy przewidzieli zakończenie zadań inwestycyjnych w roku bieżącym. Takich projektów planowo powinno zakończyć się około 50. To oznacza, że w całym kraju przybędzie w 2023 roku kilkadziesiąt nowo wybudowanych, zmodernizowanych czy zaadaptowanych obiektów bibliotecznych, które będą nowocześnie wyposażone, gotowe do uruchomienia nowych funkcji i podjęcia kolejnych, ciekawych projektów na rzecz lokalnych społeczności.

W dwóch spotkaniach udział wzięło łącznie ponad 50 uczestniczek i uczestników. 

Przedstawicielki Instytutu Książki przypomniały o najważniejszych zasadach realizacji zadań, szczególnie istotnych z perspektywy zakończenia inwestycji. Wspomniały o możliwościach, jakie daje regulamin konkursu w sytuacji, gdy np. pojawią się trudności w płynnej realizacji zadania, przypomniały o inspirujących źródłach, z jakich warto korzystać (np. publikacja Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach czy materiały dostępne na stronie nprcz.pl).

Drugą część spotkania przygotowały i prowadziły przedstawicielki Narodowego Centrum Kultury. Była ona poświęcona działaniom promocyjnym i informacyjnym związanym z realizacją zadania, a także praktycznym poradom odnośnie do przygotowania uroczystości otwarcia biblioteki po zakończonej inwestycji. Uczestnicy i uczestniczki mieli okazję zapoznać się z przygotowanymi przez zespół NCK materiałami graficznymi gotowymi do samodzielnego wykorzystania, przypomnieć sobie zasady użycia logotypów programu, a także wysłuchać wielu praktycznych wskazówek, np. dotyczących dokumentacji fotograficznej uroczystości czy prowadzenia wydarzenia, jakim jest otwarcie biblioteki.

Jesteśmy przekonani, że spotkania były źródłem cennych informacji i inspiracji dla beneficjentów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Priorytet 2 Kierunek Interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”. W przyszłości z pewnością odbędą się kolejne.

***

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% - budżet państwa, 40% - wkład własny beneficjentów) są przeznaczane na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy.  

W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Biblioteką Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych zł trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się