Spotkanie literackie z książką „Słońce świeci wszystkim”
Rada wrocławskiego Osiedla Ołbin zaprasza na spotkanie literackie związane z książką zatytułowaną „Słońce świeci wszystkim”. Jest to antologia tekstów prozatorskich i poetyckich mlodych pacjentów klinki "Przylądek nadziei", chorujących na PNO oraz dotkniętych różnymi rodzajami niepełnosprawności. Książkę zredagowała i opracowała Krystyna Paraszkiewicz-Pater.
Projekt artystyczno-edukacyjno-terapeutyczny realizowany w formie warsztatów teatralno-literackich przez Krystynę Paraszkiewicz-Pater we wrocławskim Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży oraz Klinice Onkologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei”. Uczestnikami są młodzi ludzie w wieku 14-20 lat, którzy poprzez działania artystyczne próbują opisać nasz świat i znaleźć w nim swoje miejsce. Efektem działań są zbiory tekstów literackich i poetyckich ich autorstwa, publikowane w formie książek, oraz przedstawienia poetycko-muzyczne z ich udziałem, prezentowane we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.
Pierwszy projekt zrealizowany został w 2015 r. pod tytułem „Trochę inny świat”. Książka z wyborem tekstów uczestników warsztatów, opatrzona posłowiem prof. Jana Miodka, wydana została w ramach programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Premiera widowiska „Trochę inny świat” miała miejsce 13 października 2015 r. w ESK „Barbara”, a następnie wystawiane było w wielu placówkach kulturalnych Wrocławia i Dolnego Śląska.
Druga edycja projektu realizowana jest pod tytułem „Słońce świeci wszystkim”. Publikacji książki z utworami uczestników warsztatów oraz posłowiem prof. Alicji Chybickiej podjął się Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Promocja książki i premiera opartego na niej spektaklu poetycko-muzycznego odbyła się 9 czerwca 2018 r. na scenie Centrum Kultury Wrocław-Zachód.
W przestawieniu wystąpiła młodzież z Integracyjnej Grupy Teatralnej „Our Point” oraz aktorzy Teatru „Jesteśmy”.
Recenzje:
Serdecznie polecam książkę „Słońce świeci wszystkim” będącą dopełnieniem wcześniejszej publikacji „Trochę inny świat”. Książka o przeżyciach nastoletnich osób dotkniętych różnymi formami niepełnosprawności, która rozpala serce i umysł.
Opowieści wysłuchała i zredagowała Krystyna Paraszkiewicz-Pater, aktorka, poetka, osoba o wielce społecznikowskiej postawie. Krystyna w „Szarej stronie” napisała, że z przeciwności losu, tęsknoty staje się twardszą perłą. Wydobywa najgłębiej ukryte skarby i do życia dodaje wieczność. Zredagowane przez Krystynę opowieści to wnikliwsza i trudniejsza forma jej kreacji teatralnej Matki z powieści Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu”. Matka napisał W. Myśliwski, nie musi o nic pytać. Zapłacze i wie wszystko, kiedy rozum przestaje pojmować. Krysia wysłuchała, zapłakała i opisała.
Wiele pytań, refleksji w tych opowieściach trudnych do odgadnięcia. Bo jak oszukać przeznaczenie, zanim ono nas dopadnie? Co by było gdybyśmy zrezygnowali ze schodów na rzecz naturalnej rzeźby terenu? Piszecie, że nic nie dzieje się przypadkowo wszystko jest gdzieś zapisane. Pytacie gdzie ta nasza ludzka wyjątkowość, specjalność, unikatowość? Czym jest równowaga, która buduje i kreuje nowego człowieka? Nie zadawajcie pytań dlaczego, ale po co?
Promocja książki „Słońce świeci wszystkim” w piękniej interpretacji autorów publikacji miała miejsce w czerwcu 2018 r. na scenie Domu Kultury Zachód. Sala pękała w szwach. Zachwyt mieszał się ze łzami. „Żyć raz wierszem, raz prozą. A gdy podniesie się kurtyna. To i w dramacie zagrać swoją rolę” – napisał Aleksander Łukasiewicz. Chapeau bas!
Urszula Bielecka
***
Tej książki kupić nie można. Możecie ją jednak znaleźć we wrocławskich bibliotekach. Warto po nią sięgnąć – bo zawiera teksty wyjątkowe. Napisali je młodzi, wrażliwi ludzie, których życie bywa ciężkie i trudne. To osoby, zmagające się z poważnymi chorobami, niepełnosprawnościami, niezrozumieniem, odchodzeniem przyjaciół, własnym lękiem, a dodatkowo z czasem dojrzewania, który, jak wiemy, jest jednym z najtrudniejszych etapów w życiu człowieka. Pisarze i pisarki stoją na progu życia i dorosłości, zdając sobie sprawę, że nie wszystkim z nich będzie dane ten próg przekroczyć. Czy w związku z tym ta książka jest smutna? Owszem, jest w niej również smutek. Ale oprócz tego jest kolorowa, piękna, bogata w wyrażenie wszystkich uczuć – pierwszego zakochania, miłości do przyjaciół, troski o rodziców, tęsknoty, marzeń, pożądania przygody i świata, zachwytu tym światem. Młodzi autorzy przypominają nam o tym, co naprawdę jest ważne w życiu. Ono samo i inni ludzie wokół. Bo słońce świeci wszystkim.
Napisać o sobie to dojrzeć
Zaakceptować swoje ciało.
Brak wiary w siebie.
To, że traktowano mnie jak wybryk natury.
(…)
Napisać o sobie to dać sobie prawo
do miłości.
Anita Iwańska.
Projekt nie miałby miejsca, gdyby nie Krystyna Paraszkiewicz-Pater – należą się Jej za to wielkie podziękowania.