Spotkanie z laureatkami Nagrody Europejski Poeta Wolności

Spotkanie z laureatkami Nagrody Europejski Poeta Wolności

Spotkanie z laureatkami Nagrody Europejski Poeta Wolności

Udostępnij

Pierwszego września o godz. 19.00 u zbiegu ulic Straganiarskiej i Lawendowej odbędzie się plenerowe spotkanie z laureatkami Nagrody Literackiej Miasta Gdańska, Sinéad Morrissey i Magdą Heydel. O godz. 20.30 zaś Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na literacką podróż po Europie – przegląd twórczości dotychczasowych laureatów Nagrody Europejski Poeta Wolności uzupełniony esejami i reportażami, które zbudują społeczno-kulturowe tło dla osobistych wypowiedzi poetów i poetek. Wstęp wolny.

Czym jest wolność dla laureatki Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020? – To wolność wypowiedzenia tego, co chcę powiedzieć, i tak jak chcę to powiedzieć, bez cenzury, czy to wewnętrznej, czy zewnętrznej. To wolność takiej ilości czasu, by marzyć, eksperymentować i ponosić klęski. To wolność sztuki dla sztuki, na jej własnych radosnych zasadach, niesprowadzalna do jej konsekwencji (ani pozytywnych, ani negatywnych) – mówi Sinéad Morrissey.

Nagrodzony tom Sinéad Morrissey zatytułowany „O równowadze” w tłumaczeniu Magdy Heydel oraz twórczość i wolność, jaką znajduje się w poezji to tematy wieczornej, plenerowej rozmowy, która odbędzie się 1 września o godz. 19.00 u zbiegu ulic Straganiarskiej i Lawendowej. Spotkanie poprowadzi Emilia Dłużewska (Gazeta Wyborcza).

W drugiej części wieczoru (ok. godz. 20.30) Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na literacką podróż po Europie. „Wolne słowa. Nocne czytanie” to przegląd twórczości dotychczasowych (2010-2020) laureatów Nagrody Europejski Poeta Wolności oraz prozy eseistów i reportażystów, która uzupełni poetycki, osobisty głos laureatów o społeczno-kulturowy kontekst życia w krajach ich pochodzenia. Dwie płaszczyzny – poezja i proza – uzupełniają się, korespondują ze sobą i tworzą opowieść, której wysłuchamy w interpretacji zaproszonych aktorów: Marty Kalmus-Jankowskiej oraz Piotra Jankowskiego. 

Sinéad Morrissey (1972) to jedna z najważniejszych dziś postaci sceny poetyckiej Irlandii, laureatka wielu krajowych i zagranicznych nagród (m.in. Nagrody im. T. S. Eliota oraz nagrody Forward Prize for Poetry – właśnie za tom „O równowadze”). Jest absolwentką Trinity College w Dublinie, mieszkała przez pewien czas w Japonii i w Nowej Zelandii, a obecnie jest profesorką kreatywnego pisania na Uniwersytecie Newcastle. W Polsce do tej pory jej wiersze znane były z antologii „Sześć poetek irlandzkich” wydanej w 2012 roku w wyborze i przekładzie Jerzego Jarniewicza.

Magda Heydel (1969) jest tłumaczką literatur języka angielskiego. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie kieruje Centrum Badań Przekładoznawczych oraz przekładoznawczymi studiami magisterskimi na Wydziale Polonistyki. Ma w swoim dorobku tłumaczenia dzieł m.in. Josepha Conrada (Nagroda „Literatury na Świecie” 2011 za przekład „Jądra ciemności”), Virginii Woolf czy Seamusa Heaneya. W 2018 roku tom angielskiej poetki Alice Oswald „Zapadać w jawę” w jej tłumaczeniu był nominowany do Nagrody Europejski Poeta Wolności.

Wydarzenia są bezpłatne, organizatorzy proszą o zachowanie środków ostrożności w związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego (noszenie maseczek, zachowanie dystansu społecznego, dezynfekcję rąk).

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/985903485184140/

---- 

Europejski Poeta Wolności Nagroda Literacka Miasta Gdańska 

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk 

www.europejskipoetawolnosci.pl 

www.facebook.com/europejskipoetawolnosci 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się