Spotkanie z twórczością Miry Żelechower-Aleksiun i zapowiedź książki „Mira między A i Ż” w ramach 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA
3 sierpnia o godz. 16.30 zapraszamy do Auli Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego na spotkanie z twórczością Miry Żelechower-Aleksiun i zapowiedź książki „Mira między A i Ż”. Spotkanie poprowadzi Jan Pelczar. Wstęp wolny. Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA.
Mira Żelechower-Aleksiun – polska malarka żydowskiego pochodzenia, przedstawicielka wrocławskiego środowiska artystycznego. Urodziła się jako Mona Janklewicz w Millerowie w obwodzie rostowskim, dokąd uciekli jej rodzice podczas II wojny światowej. Dwa miesiące później jej ojciec został zamordowany przez hitlerowców. Po zakończeniu wojny jako repatriantka wraz z matką wróciła do Polski i osiadła w Mieroszowie. Malarka została adoptowana przez swojego ojczyma, Henryka Żelechowera i przejęła po nim nazwisko, zmieniono jej również imię. W 1947 rodzina przeprowadziła się do Wrocławia. W 1966 roku otrzymała dyplom w zakresie malarstwa architektonicznego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Zadebiutowała po raz pierwszy w 1967 roku wystawą w Galerii Teatru Kalambur we Wrocławiu. W latach 60. i 70. aktywnie uczestniczyła w ważniejszych przeglądach malarstwa polskiego. Podczas stanu wojennego brała udział w ruchu kultury niezależnej, między innymi jako współorganizatorka wrocławskiego Biennale Młodych „Droga i Prawda”. Prowadzi także aktywną działalność pozaartystyczną, głównie na rzecz pojednania chrześcijan i żydów. W 2016 ukazała się książka poświęcona Mirze Żelechower-Aleksiun, Mona: opowieść o życiu malarki, napisana przez Monikę Braun. Nowa książka o artystce „Mira od A do Ż” zostanie wydana niebawem przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS). Jest żoną prof. Jana Jaromira Aleksiuna, z którym ma córkę, historyk Natalię Aleksiun.
Jan Pelczar (ur. 1981) – dziennikarz Radia RAM, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Od 1997 roku nieprzerwanie związany z radiem, od 1998 roku prowadzi autorski magazyn filmowy. Przeprowadził setki wywiadów z ludźmi kultury i sportu. Współpracownik „Przekroju”. Publikował m.in. w „Dużym Formacie”, „Przeglądzie Sportowym”, „Kinie”, „Playboyu” i „Reportagen”. Nominowany do Nagrody Grand Press 2018 w kategorii „Reportaż”. Prowadzi festiwalowe gale, spotkania z twórcami, premiery. Lecę. Piloci mi to powiedzieli to jego pierwsza książka. Obecnie pracuje nad debiutem prozatorskim.
Okładka książki „Mira między A i Ż”. Na okładce wykorzystano obraz Miry Żelechower-Aleksiun Tak, warto!, 1990, akryl, papier, 20×30, fot. P. Kuzborski
Mira Żelechower-Aleksiun, Yes, It Is Worth It!, 1990, acrylic, paper, 30×50, fot. P. Kuzborski
Projekt graficzny okładki: Bartosz Konieczny
Wydawca
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Partnerem wydawniczym książki jest Strefa Kultury Wrocław w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.
Publikacja dofinansowana została z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.