Start ogólnopolskiej akcji "Książka za drzewo"

Start ogólnopolskiej akcji "Książka za drzewo"

Start ogólnopolskiej akcji "Książka za drzewo"

Udostępnij

Fundacja Ekologiczna ARKA 4 kwietnia o godz. 10.00 na Rynku w Katowicach (obok DH Skarbek) startuje z ogólnopolska akcja „Książka za drzewo” w Katowicach.
Akcja organizowana we współpracy z Urzędem Miasta Katowice.

Podczas akcji uczestnicy sadząc drzewa i zapisując je na stronie https://ksiazkazadrzewo.pl/ mogą sobie wybrać książkę, a my ją im wysyłamy! Na uczestników czeka około 600 książek oraz prawie 1000 książek przygotowanych dla grup szkól i przedszkoli. Podczas inauguracji odbędzie się widowiskowy happening oraz warsztaty i instalacje edukacyjne prowadzone wspólnie z uczniami z Szkoły Podstawowej nr 12 w Katowicach.

Partnerami akcji są także: Grupa Kęty, Aluprof, Alupol, Rekopol. Akcję wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Start nowych działań

Podczas nowej akcji ARKI za każde posadzone drzewo będzie można otrzymać książkę. Natomiast wszystkie książki zostaną wcześniej zebrane podczas specjalnych zbiórek książek używanych, które odbędą się w całym kraju.

W akcji udało się nam wspólnie posadzić prawie 19 570 drzew i rozdać ponad 3 400 książek.

Celem naszej akcji jest nauka szacunku do książek, którym dajemy drugie życie połączone z niezwykle ważną ideą sadzenia drzew, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji ARKA i pomysłodawca akcji.

Jednocześnie startuje system wyboru i rezerwacji książek za posadzone wcześniej drzewa. Każdy uczestnik akcji będzie mógł wpisać posadzone drzewo lub drzewa na stronie www.ksiązkazadrzewo.pl Dzięki działającej na stronie „zielonej mapie Polski” będzie można zobaczyć gdzie dokładnie znajduje się nowe drzewo. W zamian za zasadzenia uczestnik otrzyma książkę z tzw. drugiej ręki, która pochodzić będzie od osoby, która wcześniej odda swoją książkę. Szczegóły akcji znajdują się na stronie: https://ksiazkazadrzewo.pl/

Po pierwsze Edukacja - jeszcze można się zgłosić!

Akcja to także duże, ogólnopolskie przedsięwzięcie edukacyjne. W ciągu 3 lat w tej części akcji uczestniczyło ponad 150 tysięcy dzieci i młodzieży. W tym mamy już 97 tysięcy 780 uczestników. I jeszcze do 20 kwietnia można się zgłosić do tej, a także innych zaplanowanych prze nas, akcji w roku 2023. Udział dla szkół i przedszkoli z całego kraju jest bezpłatny. Tutaj szczegóły: https://fundacjaarka.pl/akcje Zgłoszenie jest bardzo proste, wystarczy wejść na napis „dołącz” i wypełnić prosty formularz zaznaczając akcje, w których chcecie uczestniczyć i podając dane placówki, na które będziemy wysyłać bezpłatne materiały edukacyjne.

Drzewa wiele dają

Sadzenie drzew jest niezmiernie istotne zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych. Drzewa produkują tlen, ograniczają emisję CO2, obniżają temperaturę w miastach i gromadzą wodę – dodaje Wojciech Owczarz.

Ostatnie badania fińskich naukowców dowodzą, iż każdego roku jedno dorosłe drzewo pochłania rocznie 6-7 kg dwutlenku węgla. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt.1

Nowa akcja ARKI wpisuje się również w założenia Zielonego Europejskiego Ładu, w ramach którego planuje się posadzenie 3 miliardów drzew do 2030 roku.

Drugie życie książek

Naszej akcji towarzyszy ogólnopolska zbiórka używanych książek. W ten sposób dajemy książkom drugie życie – oszczędzamy drzewa, wodę, energię i ograniczamy emisję CO2. Promujemy zasadę „zero waste” oraz funkcjonowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym używa się zasobów zamiast tworzyć odpady – dodaje Wojciech Owczarz.

Ponad połowa Polaków nie czyta książek. Przeczytanie książki całej lub we fragmencie wynosi obecnie 42%.2 Promowanie czytelnictwa wśród społeczeństwa jest ważne i potwierdza to ilość środków, które Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przeznacza na ten cel. W latach 2021-2025 to ponad miliard złotych.

 

 

Dodatkowe informacje:

Wojciech Owczarz – Fundacja Ekologiczna ARKA, tel. (+48) 609 267 020, w.owczarz@fundacjaarka.pl

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się