Bruno Schulz,

Bruno Schulz,

Sto kin na świecie przypomni o Brunonie Schulzu

Udostępnij

Sto kin na świecie – w tym Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi – przypomni postać Brunona Schulza. W 75. rocznicę zamordowania artysty, 19 listopada, wszystkie zaprezentują film "Odnaleźć obrazy", poświęcony odnalezieniu ostatniego fresku Schulza.

Jak poinformowała Justyna Tomaszewska z łódzkiego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, pokaz w Łodzi odbędzie się w niedzielę o godz. 19:00. Centrum Dialogu jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie będzie wyświetlany film Benjamina Geisslera "Odnaleźć obrazy".

Wydarzenie odbędzie się w ramach międzynarodowej akcji "100 cinemas remember Bruno Schulz" (100 kin przypomina o Brunonie Schulzu), która ma upamiętnić postać polskiego pisarza i malarza żydowskiego pochodzenia. Schulz został zamordowany przez Niemców 19 listopada 1942 roku na ulicy galicyjskiego Drohobycza. W 70. rocznicę jego śmierci odbyła się premiera filmu "Bilder finden" ("Odnaleźć obrazy") w reżyserii Benjamina Geisslera, opowiadającego o odnalezieniu po latach ostatnich fresków Schulza i ich późniejszych kontrowersyjnych losach.

Według organizatorów wydarzenia, w 15 lat po premierze filmu, która odbyła się w nowojorskim Center of Jewish History, dokument pokazany zostanie w ponad 80 miastach, m.in. w Austrii, Brazylii, Czechach, Ekwadorze, Niemczech, Izraelu, Włoszech, Macedonii, Meksyku, Holandii, Rosji, Hiszpanii, Szwajcarii, Ukrainie, Stanach Zjednoczonych. W Polsce projekcje zaplanowano – poza Łodzią – m.in. w Katowicach, Gliwicach, Krakowie, Kielcach, Oświęcimiu i Warszawie.

Bruno Schulz to znany na całym świecie polski pisarz i malarz żydowskiego pochodzenia, autor zbiorów opowiadań "Sklepy cynamonowe" i "Sanatorium pod klepsydrą". Urodził się w roku 1892 w Drohobyczu, małym miasteczku w Galicji, prowincji Austro-Węgier. Pochodził z zasymilowanej rodziny żydowskiej, myślał i pisał po polsku, lecz mimo licznych propozycji wyjechania z Drohobycza, który był jednym z najważniejszych centrów kultury żydowskiej w przedwojennej Europie, nigdy nie zdecydował się na stałe opuszczenie rodzinnej miejscowości; tam też zastała go niemiecka okupacja.

Lata 1941-1942 przetrwał dzięki malowaniu fresków dla dzieci oficera SS Feliksa Landaua na ścianach pokoju dziecięcego w zajętej przez niego willi. Protekcja Landaua nie ocaliła Schulzowi życia; artysta został zastrzelony przez innego funkcjonariusza SS, gdy szedł ulicą Drohobycza. Większość Żydów z tych terenów zamordowano w obozie zagłady w Bełżcu i w lasach Bronicy.

Po drugiej wojnie światowej bezskutecznie prowadzono poszukiwania ostatnich naściennych malowideł Schulza. Dopiero 9 lutego 2001 roku odkrył je niemiecki dokumentalista Benjamin Geissler. Niedługo potem, w maju 2001 r. przedstawiciele Muzeum Pamięci Ofiar Holocaustu Yad Vashem z Jerozolimy wywieźli fragmenty fresków z Ukrainy, co wywołało międzynarodowe spory.

Film "Odnaleźć obrazy" stanowi dokumentację poszukiwań, odkrycia i nagłego zniknięcia malowideł Brunona Schulza, z uwzględnieniem opinii Yad Vashem, które głosi własne moralne prawo do własności nad freskami oraz władz ukraińskich i polskich, dla których ich wywiezienie było sprawą kryminalną.

Film, który w niedzielę obejrzą widzowie stu kin na świecie, daje też możliwość zapoznania się ze świadectwami nielicznych osób, które pamiętały Schulza i dożyły czasów współczesnych.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się