24. Międzynarodowy Festiwal Książki

24. Międzynarodowy Festiwal Książki

Stoisko wyszehradzkie na Festiwalu Książki w Budapeszcie

Udostępnij

W Budapeszcie trwa 24. Międzynarodowy Festiwal Książki. Największa literacka impreza na Węgrzech, w której co roku udział bierze ponad 60 tysięcy czytelników i kilkuset autorów. Po raz pierwszy gościem honorowym jest tam nie pojedynczy kraj, lecz grupa V4, czyli cztery państwa wyszehradzkie.

Wspólne stoisko Węgier, Czech, Słowacji i Polski uroczyście otwarto w czwartek, a rangę tego wydarzenia podkreśliła obecność Istvána ĺjgyártó – węgierskiego sekretarza stanu ds. dyplomacji kulturalnej i naukowej oraz Pawła Lewandowskiego – podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Hasło stoiska „Czytajmy się nawzajem!” (Olvassuk egymást!) doskonale oddaje ideę wydarzenia, podczas którego w kilkunastu spotkaniach branżowych i literackich udział biorą przedstawiciele całej wyszehradzkiej czwórki.   

Polski program podczas Festiwalu został przygotowany wspólnie przez Instytut Książki i Instytut Polski w Budapeszcie. Naszą literaturę nad Dunajem reprezentują Lidia Amejko, Ignacy Karpowicz, Paweł Lisicki, Andrzej Sapkowski i Maciej Płaza. Ten ostatni, autor wielokrotnie nagradzanego Skorunia, bierze udział w festiwalu debiutów.

Polscy twórcy spotykają się z czytelnikami nie tylko na terenie hali Millenaris, gdzie odbywa się większość imprez. Ignacy Karpowicz swoje "Ości" w piątek wieczorem promował w kawiarnio-księgarni o swojsko brzmiącej nazwie „Gdansk”, zaś Andrzej Sapkowski w niedzielę spotka się z fanami gier i fantasy w siedzibie ich stowarzyszenia.   

Festiwal potrwa do 23 kwietnia.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się