Stowarzyszenie Copyright Polska - wypłaty za wypożyczenia

Stowarzyszenie Copyright Polska - wypłaty za wypożyczenia

Stowarzyszenie Copyright Polska kontynuuje wypłaty za wypożyczenia

Udostępnij

Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska poinformowało 17 marca, że Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu po przeprowadzeniu stosownego konkursu wyznaczył ponownie tę organizację – na kolejne pięć lat – do dokonywania podziału i wypłaty wynagrodzeń z tytułu Public Lending Right, czyli za wypożyczenia książek w bibliotekach.

Do konkursu przystąpiły – podobnie jak w poprzedniej edycji – dwie organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi: Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska oraz Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych Kopipol.

Powołana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego komisja konkursowa, po dokonaniu oceny obydwu ofert, najwyższą liczbę punktów przyznała ofercie Stowarzyszenia Autorów i Wydawców Copyright Polska. Wyniki konkursu zostały ogłoszone w Biuletynie Informacji Publicznej w dniu 1 lutego 2021 roku. Odwołanie od tej decyzji złożyło Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych Kopipol, ale zostało rozpatrzone negatywnie.

Public Lending Right (PLR) wynika z Dyrektywy Unii Europejskiej nr 92/100/EEC (później zastąpiona przez 2006/115/EC), dotyczącej prawa najmu i publicznego użyczenia. Główną ideą PLR jest rekompensata dla autorów, którzy tracą wynagrodzenie na skutek bezpłatnego udostępniania ich utworów.

Więcej na rynek-ksiazki.pl.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się