Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza,

Styczniowy program Muzeum Pana Tadeusza

Udostępnij

W pierwszym miesiącu nowego roku Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na dwie wystawy czasowe: jedna ukazuje Tadeusza Różewicza jako osobę prywatną – poetę „bez tekstu”, zaś druga przybliża historię Biblioteki Polskiej w Paryżu. W styczniu zaplanowano również ciekawy program warsztatów i spotkań z wyjątkowymi gośćmi oraz recital fletowo-fortepianowy.

W połowie grudnia 2017 roku otworzono wystawę Różewicz. Bez tekstu, która stanowi autokomentarz do życia i twórczości poety oraz prezentację jego poglądów na temat popkultury, współczesnych mediów, sportu, czytelników, sensu i… bezsensu pisania. Na ekspozycji prezentowane są filmy zmontowane z krótkich, nierzadko aforystycznych wypowiedzi Różewicza, które pokazują inne oblicze poety, a także wypowiedzi krytyków, historyków i przyjaciół artysty. Dodatkowo można zobaczyć przedmioty, które towarzyszyły Różewiczowi w codziennym życiu. Wystawa przybliża jego postać także tym, którzy znają go ze szkolnych podręczników tylko jako postać z Parnasu – opowiada kurator Mariusz Urbanek, który wszystkich zainteresowanych oprowadzi po ekspozycji 24 stycznia. Wystawę wzbogaca ciekawy program warsztatów dla dorosłych prowadzonych przez studentów Katedry Mediacji Sztuki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Od 9 stycznia muzeum zaprasza także na nową wystawę czasową zatytułowaną Wyspa wolności. O Towarzystwie Historyczno-Literackim i Bibliotece Polskiej w Paryżu. To opowieść o niezwykłej instytucji w historii polskiej kultury, która powstała i rozwinęła się dzięki m.in. księciu Adamowi Czartoryskiemu, Karolowi Sienkiewiczowi i Adamowi Mickiewiczowi.

Zaplanowano także rozmowy o Panu Tadeuszu w języku esperanto. Już 10 stycznia gośćmi spotkań będą Tomasz Chmielnik i Lidia Ligęza, znani tłumacze prozy i poezji, którzy opowiedzą, jak przebiegała praca nad najnowszym tłumaczeniem epopei oraz przeczytają kilka fragmentów w języku esperanto i dla porównania w języku polskim. Zaś w ramach stałego cyklu Środy nad książką 17 stycznia odbędzie się spotkanie z Urszulą Glensk, która przybliży wyjątkową historię rodziny Ludwika i Hanny Hirszfeldów. Ludwik Hirszfeld był światowej sławy badaczem grup krwi, twórcą seroantropologii, kandydatem do nagrody Nobla. Jego żona Hanna – wybitnym pediatrą, profesorem Akademii Medycznej, twórczynią wrocławskiej szkoły pediatrycznej. W czasie wojny trafili do warszawskiego getta, gdzie pomagali chorym i potrzebującym.

Program

Styczeń 2018

od 9 stycznia 2018, 10.00

Wyspa wolności. O Towarzystwie Historyczno-Literackim i Bibliotece Polskiej w Paryżu

wystawa czasowa, poziom minus jeden

środa, 10 stycznia 2018, godz. 17.00
„Pan Tadeusz” w języku esperanto

prowadzenie: Małgorzata Komarnicka
goście: Tomasz Chmielnik i Lidia Ligęza

sobota, 13 stycznia 2018, godz. 16.00
Kto nie dotknął ziemi ni razu.
„Ja” idealne i narcyzm w Sieci
cykl: Współcześni romantycy, we współpracy z Uniwersytetem SWPS
prowadzenie: mgr Jakub Kuś

środa, 17 stycznia 2018, godz. 17.00
Hirszfeldowie – zrozumieć krew
cykl Środy nad książką

prowadzenie: dr hab. Urszula Glensk

czwartek, 18 stycznia 2018, godz. 18.00
Notes autobiograficzny

warsztat dla dorosłych w ramach wystawy Różewicz. Bez tekstu
cykl Pracownia słowa i obrazu
prowadzenie: Studenci Mediacji Sztuki ASP we Wrocławiu

środa, 24 stycznia 2018, godz. 17.00
oprowadzanie kuratorskie po wystawie Różewicz. Bez tekstu

prowadzenie: Mariusz Urbanek

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny. Z racji ograniczonej liczby miejsc na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy (zapisy@ossolineum.pl).

Pełny program na stronie www.muzeumpanatadeusza.pl oraz na www.facebook.com/panatadeusza.

* * * *

Muzeum Pana Tadeusza
Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Muzeum Pana Tadeusza to miejsce w samym centrum Wrocławia, w którym łączą się historia i współczesność. Naszą misją jest pokazanie rangi dzieła Adama Mickiewicza w zmieniającej się rzeczywistości historycznej i kulturalnej Europy na przestrzeni ostatnich dwustu lat. W Muzeum ukazujemy arcydzieło oraz jego autora w kontekście społeczno-kulturowym epoki jako mocno osadzonych w realiach ówczesnej Europy i kluczowych dla kształtowania się polskiej tradycji walki o niepodległość. Tradycja ta wiąże się ściśle z życiorysami Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego, których wkład w odzyskanie przez Polskę wolności przedstawiony został w części wystawy zatytułowanej Misja: Polska. Dzięki najnowocześniejszej technologii, przyjaznej zarówno dla młodego, jak i starszych pokoleń, w sposób przystępny i wieloaspektowy prezentujemy nasze zbiory i przekazujemy wiedzę. Na 1500 m2 powierzchni wystawienniczej, w 18 salach, zgromadziliśmy 700 eksponatów, zainstalowaliśmy ponad 100 gier, interaktywnych aplikacji i prezentacji multimedialnych.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się