Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2021

Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2021

Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2021: Patrycja Pustkowiak i Leander Steinkopf

Udostępnij

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin ogłaszają laureatkę i laureata Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2021: Patrycja Pustkowiak i Leander Steinkopf

 

Patrycja Pustkowiak (ur. 1981 r.) – pisarka i dziennikarka, absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, laureatka Nagrody im. Adama Włodka przyznawanej przez Fundację im. Wisławy Szymborskiej. Jej debiutancka książka „Nocne zwierzęta” (WAB, 2013) szybko zyskała rozgłos i  została nazwana głosem nowego pokolenia. Była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia i znalazła się finale Nagrody Literackiej NIKE. Przekład „Nocnych zwierząt” ukazał się m.in. w Argentynie. Wydana w 2018 roku  powieść „Maszkaron” (Znak Literanova), kąśliwa satyra na współczesność, także zebrała pochwały krytyki. W tym roku planowane jest wydanie jej nowej powieści. W Berlinie chciałaby zacząć kolejną.

Leander Steinkopf (ur. 1985) – pisarz. Studiował w Mannheim i Berlinie (doktor psychologii). Publikował felietony we Frankfurter Allgemeine Zeitung i  Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, eseje i opowiadania w czasopismach Merkur, Sinn und Form i Literarische Welt. W 2018 ukazał się jego debiut prozatorski „Stadt der Feen und Wünsche“ (Hanser Berlin). Książka była nominowana do wielu nagród literackich: m.in. Kranichsteiner Literaturförderpreis, Tukan-Preis i Ulla-Hahn-Autorenpreis. Również w 2018 roku miał miejsce jego debiut w dziedzinie literatury faktu „Die andere Hälfte der Heilung. W 2019 roku wydał w C.H.Beck książkę „Kein Schöner Land – Angriff der Acht auf die deutsche Gegenwart“. W Krakowie zamierza pracować nad nowym zbiorem opowiadań.

Stypendium im. Albrechta Lemppa przeznaczone jest dla pisarzy z Polski i Niemiec oraz dla niemieckich tłumaczy literatury polskiej i polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej.

Jego celem jest doskonalenie sztuki przekładu i pisania w duchu standardów literackich i translatorskich bliskich Albrechtowi Lemppowi oraz upamiętnienie jego wkładu do polsko-niemieckiej wymiany literackiej.

Na program stypendialny składają się rokrocznie dwa jednomiesięczne pobyty w kraju sąsiada: w Literarisches Colloquium Berlin i w Krakowie.

Z Polski i Niemiec nadeszły 42 zgłoszenia od pisarzy i tłumaczy literatury. W skład jury weszli przedstawiciele fundatorów: Jürgen Jakob Becker (LCB), Joanna Czudec (FWPN), Agnieszka Urbanowska (IK). Honorową członkinią jury była Pani Elżbieta Lempp.

***

Albrecht Lempp (1953-2012)

Albrecht Lempp był wybitnym popularyzatorem literatury polskiej w Niemczech i jej tłumaczem.

Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i wniósł wielki wkład w rozwój relacji polsko-niemieckich.

Tworzył fundamenty nowoczesnego systemu promocji Polski przez literaturę. Jako współtwórca Instytutu Książki otrzymał Nagrodę Transatlantyk przyznawaną za zasługi w tej dziedzinie.

***

Kontakt w sprawie Stypendium im. Albrechta Lemppa

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Zielna 37
00-108 Warszawa
Kontakt: Joanna Czudec, joanna.czudec@fwpn.org.pl, tel. +48 22 338 62 65

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
Kontakt: Agnieszka Urbanowska, a.urbanowska@instytutksiazki.pl, tel. +48 12 61 71 928

Literarisches Colloquium Berlin
Am Sandwerder 5
D-14109 Berlin
Kontakt: Jürgen Jakob Becker, becker@lcb.de, Tel. +49 30 816 99 625


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się