Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki: Kiermasze i dni otwarte w bibliotekach w całej Polsce

Udostępnij

W ten weekend (21-22 kwietnia) w całej Polsce  odbywać się będą kiermasze, spotkania z pisarzami, dni otwarte w bibliotekach i książkowe imprezy dla dzieci z okazji Światowego Dnia Książki.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. W Polsce obchodzone jest od 2008 roku. W całym kraju biblioteki i księgarnie przygotowują dla gości najróżniejsze atrakcje - kiermasze, dyskusje, warsztaty, spotkania z pisarzami.

W Warszawie już po raz trzeci, z okazji Światowego Dnia Książki, odbędzie się Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych. W tym roku wydarzenie organizowane jest pod hasłem: "Odkryj to, czego nie szukasz".

W stolicy działa ok. 50 małych księgarń, które od piątku do poniedziałku zapraszają gości na m.in. koncerty, spacery, spotkania z pisarzami, warsztaty, pokazy filmów, animacje dla dzieci, dyskusje dla młodzieży i debaty dla dorosłych. W rolę księgarzy wcielą się blogerzy, pisarze i dziennikarze, a załoga Klubu Komediowego poprowadzi księgarskie dubbingi i wystawi literacki spektakl. Będzie też można zamówić swój portret wśród książek, poćwiczyć w parku jogę z książką albo pójść na spacer szlakami literackiej Warszawy.

W piątek (20 kwietnia) po południu możemy wybrać się na jedno z ośmiu zaplanowanych wydarzeń: spotkanie z fotografką i Warszawą uchwyconą okiem camera obscura, warsztaty chińskiej kaligrafii, wykład dla rodziców na temat roli książek w rozwoju dzieci z Anią Czernow z Polskiej Sekcji IBBY, czytanie wierszy Zbigniewa Herberta przez aktorów: Łukasza Garlickiego i Łukasza Simlata, posłuchać Opowieści Improwizowanych w księgarni na Pradze.

W sobotę i niedzielę odbędzie się ponad 30 bezpłatnych wydarzeń dla dzieci, młodzieży i dorosłych m.in. spotkania z autorami (Kuba Wojtaszczyk, Andrzej Franaszek, Marcin Świetlicki, Marcin Kołodziejczyk, Łukasz Lamża) pokazy filmów, spacer tematyczny, joga z książką, księgarskie dubbingi, zabawy i animacje dla najmłodszych, teatr kamishibai i warsztaty: gwary warszawskiej, filmu animowanego, pisania małych form literackich. Poza tym organizatorzy zaplanowali dwa spotkania panelowe: "Oceniaj książki po okładce" na temat graficznego projektowania książek oraz "Myślę, czuję, protestuję" dyskusję, której osią będzie twórczość pisarek wydawanych przez Karakter: Rebekki Solnit, Agnety Pleijel, Susan Sontag i Marie Darrieussecq.

W poniedziałek (23 kwietnia) księgarze zaproszą w swoje progi przedszkolaki i uczniów szkół podstawowych, żeby z okazji Światowego Dnia Książki poopowiadać im o tym, jak powstają książki, jaką drogę przebywają i czemu ich czytanie jest takie ważne. Program dostępny jest w wydarzeniu na Facebooku @WarszawskieKsięgarnieKameralne oraz na blogu Rezerwaty Książek. Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych jest częścią wydarzenia ogólnopolskiego obejmującego ponad 70 księgarń z całej Polski.

Światowy Dzień Książki już od lat obchodzony jest też w Krakowie, gdzie w tym roku w dniach 20-23 kwietnia odbywać się będzie XVII edycja Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża". Zaplanowano m.in. Krakowski Kiermasz Książki na Placu św. Marii Magdaleny, podczas którego zaprezentują się krakowskie antykwariaty, księgarnie i biblioteki. Przez całą sobotę 21 kwietnia z namiotu na terenie kiermaszu nadawać będzie Radio Kraków. Dziennikarze radia zaproszą do rozmów o kondycji rynku książki i dziedzictwie literackim Krakowa znanych bibliofili i znawców dziejów miasta. Tego dnia z terenu placu ruszy spacer szlakiem pierwszych drukarni krakowskich, który poprowadzi Tadeusz Grajpel, znawca i pasjonat dziejów książki w Polsce, ekspert Biblioteki Jagiellońskiej, animator kultury i wytrawny opowiadacz. Dzień później Grajpel poprowadzi na kiermaszu otwarte warsztaty drukarskie, podczas których uczestnicy będą mogli odbić na papierze czerpanym pamiątkowe reprodukcje unikalnych drzeworytów znajdujących się w kolekcji prowadzącego.

Specjalny program na Krakowski Kiermasz Książki przygotowali zawodowi opowiadacze skupieni wokół grupy „Baśnie na Warsztacie". 22 kwietnia o 15:00 zaprezentują widowisko pt. "To co przeczytałem", którego motywem przewodnim będzie magia lektur z przeszłości. Mateusz Świstak i Andrzej Teofil (Teofil z Katowic) zaproszą słuchaczy na zabawę ze sztuką opowieści, stand upu i literatury.

Poza tym na Placu św. Marii Magdaleny odbywać się będzie piknik literacki, gra terenowa „Odbij koszary!", Escape Room, a 22 kwietnia specjalna odsłona organizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe wielkiej wymiany książek Drugie Życie Książki. Liczne atrakcje zaplanowane są również w małopolskich księgarniach, bibliotekach i instytucjach kultury. Już tradycyjnie oryginalnymi akcentami akcji staną się upominki książkowe rozdawane pasażerom Kolei Małopolskich oraz przejazdy Lotnej Czytelni z Różą, której rower odwiedzi także Krakowski Kiermasz Książki.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca Vicente Clavel Anders. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się