Światowy Dzień Książki we Wrocławskim Domu Literatury
W tym roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich łączy się we Wrocławiu z pożegnaniem przez miasto tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO. Wrocławski Dom Literatury zaprasza z tej okazji na pierwsze w tym roku, wiosenne, Bookowisko, rozmowę o twórczości Bohumila Hrabala wraz z wystawą zdjęć o autorze, spotkanie autorskie z jednym z najwybitniejszych żyjących pisarzy litewskich – Tomasem Venclovą i absolutnie wyjątkowe Śniadanie Literackie z udziałem gości Europejskiej Nocy Literatury.
Wrocławianie mają przed sobą wyjątkowy literacki weekend. W dniach od 20 do 23 kwietnia w ramach programu „Poczytaj mi Wrocław” w całym mieście odbędzie się szereg imprez. Nad całością czuwa zespół Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016, który wspólnie z wrocławskimi instytucjami kultury, w tym Wrocławskim Domem Literatury, przygotował prawdziwy maraton literatury.
Całość obchodów rozpocznie się we Wrocławskim Domu Literatury, gdzie już w czwartek 20 kwietnia o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie z cyklu Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze. Jest to wciąż nowy format spotkań organizowanych w klubie PROZA (Przejście Garncarskie 2, II piętro) i prowadzonych przez Irka Grina, kuratora Europejskiej Stolicy Kultury i koordynatora Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Kwietniowa odsłona poświęcona będzie osobie Bohumila Hrabala, a udział w niej wezmą dwaj wybitni znawcy twórczości czeskiego pisarza: Jan Stachowski i Aleksander Kaczorowski. Spotkaniu towarzyszyć będzie wernisaż prezentowanej w PROZIE wystawy zdjęć „Magiczny świat Bohumila Hrabala” autorstwa Ladislava Michalka, fotografa należącego do najbliższego otoczenia pisarza.
W piątek 21 kwietnia o godz. 20.15 w klubie PROZA spotkać będzie można się z kolei z jednym z najwybitniejszych żyjących pisarzy z kraju naszych północnych sąsiadów – Litwinem Tomasem Venclovą. Venclova, poeta, tłumacz i eseista, niemal do końca lat 70. działał w litewskim ruchu obrony praw człowieka. W wyniku działalności opozycyjnej był zmuszony opuścić ojczyznę. Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie wykładał literaturę rosyjską i słowiańską na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a następnie na Uniwersytecie Yale. W USA zaprzyjaźnił się m.in. z Czesławem Miłoszem. Powszechnie znane są związki Venclovy z polską kulturą. Na język litewski przekładał m.in. dzieła Cypriana Kamila Norwida, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta czy Wisławy Szymborskiej. Uhonorowany doktoratami honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej czy Nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Do Przejścia Garncarskiego warto wrócić ponownie w niedzielę 23 kwietnia, kiedy to w godzinach 11.00–15.00 odbędzie się pierwsza w tym roku, wiosenna, edycja Bookowiska, czyli otwartej wyprzedaży domowej literatury. Będzie to kiermasz książek dla wszystkich, którzy chcą podzielić się z innymi dobrą literaturą, mają w domu księgozbiory niemieszczące się już na półkach bądź też po prostu poszukują tytułów niedostępnych w księgarniach. Ceny będą bardzo przystępne, często wręcz symboliczne, dlatego nie może tu zabraknąć prawdziwych bibliofilów. Wstęp na Bookowisko jest wolny, a dla tych, którzy chcą sprzedawać książki, organizatorzy prowadzą bezpłatną rezerwację miejsc na kiermaszu. Wystarczy napisać maila na adres: wdl@domliteratury.wroc.pl. Warto się pośpieszyć, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. Podczas Bookowiska odbędzie się również akcja Stowarzyszenia Garaże Kultury Owoce z poezją. Wiersze do zrywania i czytania oraz poetycki performance plenerowy Teatru Ej.Aj Kochani ludożercy (godz. 13.00–13.30).
Równolegle w klubie PROZA będzie można rozkoszować się przepysznym Śniadaniem literackim z udziałem gości Europejskiej Nocy Literatury. Komu więc będzie mało sobotniego spotkania z nimi podczas czytań, niech koniecznie zarezerwuje wcześniej miejsce na niedzielę. Zapisy prowadzone są mailowo: wdl@domliteratury.wroc.pl; a cena Śniadania literackiego to 25 złotych.