Ogólnopolska Izba Księgarń
Światowy Dzień Książki

Światowy Dzień Książki

Światowy Dzień Książki we Wrocławskim Domu Literatury

Udostępnij

W tym roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich łączy się we Wrocławiu z pożegnaniem przez miasto tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO. Wrocławski Dom Literatury zaprasza z tej okazji na pierwsze w tym roku, wiosenne, Bookowisko, rozmowę o twórczości Bohumila Hrabala wraz z wystawą zdjęć o autorze, spotkanie autorskie z jednym z najwybitniejszych żyjących pisarzy litewskich – Tomasem Venclovą i absolutnie wyjątkowe Śniadanie Literackie z udziałem gości Europejskiej Nocy Literatury.

Wrocławianie mają przed sobą wyjątkowy literacki weekend. W dniach od 20 do 23 kwietnia w ramach programu „Poczytaj mi Wrocław” w całym mieście odbędzie się szereg imprez. Nad całością czuwa zespół Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016, który wspólnie z wrocławskimi instytucjami kultury, w tym Wrocławskim Domem Literatury, przygotował prawdziwy maraton literatury.

 

Całość obchodów rozpocznie się we Wrocławskim Domu Literatury, gdzie już w czwartek 20 kwietnia o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie z cyklu Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze. Jest to wciąż nowy format spotkań organizowanych w klubie PROZA (Przejście Garncarskie 2, II piętro) i prowadzonych przez Irka Grina, kuratora Europejskiej Stolicy Kultury i koordynatora Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Kwietniowa odsłona poświęcona będzie osobie Bohumila Hrabala, a udział w niej wezmą dwaj wybitni znawcy twórczości czeskiego pisarza: Jan Stachowski i Aleksander Kaczorowski. Spotkaniu towarzyszyć będzie wernisaż prezentowanej w PROZIE wystawy zdjęć „Magiczny świat Bohumila Hrabala” autorstwa Ladislava Michalka, fotografa należącego do najbliższego otoczenia pisarza.

W piątek 21 kwietnia o godz. 20.15 w klubie PROZA spotkać będzie można się z kolei z jednym z najwybitniejszych żyjących pisarzy z kraju naszych północnych sąsiadów – Litwinem Tomasem Venclovą.  Venclova, poeta, tłumacz i eseista, niemal do końca lat 70. działał w litewskim ruchu obrony praw człowieka. W wyniku działalności opozycyjnej był zmuszony opuścić ojczyznę. Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie wykładał literaturę rosyjską i słowiańską na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a następnie na Uniwersytecie Yale. W USA zaprzyjaźnił się m.in. z Czesławem Miłoszem. Powszechnie znane są związki Venclovy z polską kulturą. Na język litewski przekładał m.in. dzieła Cypriana Kamila Norwida, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta czy Wisławy Szymborskiej. Uhonorowany doktoratami honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej czy Nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Do Przejścia Garncarskiego warto wrócić ponownie w niedzielę 23 kwietnia, kiedy to w godzinach 11.00–15.00 odbędzie się pierwsza w tym roku, wiosenna, edycja Bookowiska, czyli otwartej wyprzedaży domowej literatury. Będzie to kiermasz książek dla wszystkich, którzy chcą podzielić się z innymi dobrą literaturą, mają w domu księgozbiory niemieszczące się już na półkach bądź też po prostu poszukują tytułów niedostępnych w księgarniach. Ceny będą bardzo przystępne, często wręcz symboliczne, dlatego nie może tu zabraknąć prawdziwych bibliofilów. Wstęp na Bookowisko jest wolny, a dla tych, którzy chcą sprzedawać książki, organizatorzy prowadzą bezpłatną rezerwację miejsc na kiermaszu. Wystarczy napisać maila na adres: wdl@domliteratury.wroc.pl. Warto się pośpieszyć, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. Podczas Bookowiska odbędzie się również akcja Stowarzyszenia Garaże Kultury Owoce z poezją. Wiersze do zrywania i czytania oraz poetycki performance plenerowy Teatru Ej.Aj Kochani ludożercy (godz. 13.00–13.30).

Równolegle w klubie PROZA będzie można rozkoszować się przepysznym Śniadaniem literackim z udziałem gości Europejskiej Nocy Literatury. Komu więc będzie mało sobotniego spotkania z nimi podczas czytań, niech koniecznie zarezerwuje wcześniej miejsce na niedzielę. Zapisy prowadzone są mailowo: wdl@domliteratury.wroc.pl; a cena Śniadania literackiego to 25 złotych.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się