Jedność - Wakacje z książkami
Światowy Dzień Poezji, UNESCO

Światowy Dzień Poezji, UNESCO

Światowy Dzień Poezji

Udostępnij

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Poezji, którego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania poezji na całym świecie. Z tej okazji również w wielu miejscach w Polsce organizowane są imprezy i wydarzenia poświęcone poezji.
 

Zobacz również:

Gdańsk świętuje Międzynarodowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji - Kraków Miasto Literatury UNESCO


Odbywający się co roku, 21 marca, Światowy Dzień Poezji promuje jedną z najcenniejszych form wyrazu i tożsamości kulturowej oraz językowej ludzkości. Praktykowana przez całą historię - w każdej kulturze i na każdym kontynencie - poezja przemawia do naszego człowieczeństwa i wspólnych wartości, przekształcając nawet najprostsze wiersze w narzędzie dialogu i pokoju.


„Każda forma poezji jest wyjątkowa, każda z nich odzwierciedla uniwersalność ludzkiego doświadczenia, dążenie do kreatywności, która przekracza wszelkie granice – także granice czasu oraz przestrzeń w ciągłej afirmacji ludzkości jako jednej rodziny. To jest właśnie siła poezji!" – napisała Audrey Azoulay, dyrektor generalna, z okazji Światowego Dnia Poezji w 2019 roku.


UNESCO po raz pierwszy przyjęło 21 marca jako Światowy Dzień Poezji podczas 30. Konferencji Generalnej w Paryżu w 1999 r., mając na celu wspieranie różnorodności językowej poprzez poetycką ekspresję i zwiększenie możliwości wysłuchania zagrożonych języków. Światowy Dzień Poezji jest okazją do uhonorowania poetów, ożywienia ustnych tradycji recitali poetyckich, promowania czytania, pisania i nauczania poezji, wspierania zbieżności między poezją a innymi sztukami, takimi jak teatr, taniec, muzyka i malarstwo, oraz podniesienia widoczności poezja w mediach. Ponieważ poezja nadal łączy ludzi na różnych kontynentach, wszyscy są zaproszeni do wspólnego świętowania.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się