Światowy Dzień Poezji z wierszami Adama Zagajewskiego

Światowy Dzień Poezji z wierszami Adama Zagajewskiego

Światowy Dzień Poezji z wierszami Adama Zagajewskiego

Udostępnij

Czytanie wierszy przy Drzewie Poezji i rozmowy o twórczości Adama Zagajewskiego odbędą się w Krakowie w przypadający w czwartek Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji zaplanowano również „biesiadę poetycką” z udziałem pisarek i pisarzy oraz spotkanie z ukraińską twórczynią Iją Kiwą.

Kraków ponownie włączy się w obchody Światowego Dnia Poezji, święta ustanowionego 25 lat temu przez UNESCO i obchodzonego co roku 21 marca. Tego dnia przypada też rocznica śmierci poety związanego z Krakowem, Adama Zagajewskiego. Jego wiersze zostaną odczytane w czwartek pod Drzewem Poezji upamiętniającym twórcę na krakowskich Plantach. Spotkanie zatytułowane "Poeci nie umierają, bo Poezja żyje" będzie miało charakter otwarty, a chętni będą mogli odczytać wybrane utwory.

Twórczości Adama Zagajewskiego będzie poświęcone także wydarzenie organizowane na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas którego zaprezentowana zostanie książka "Zagajewski. Poezja rozmawia z filozofią" pod redakcją dr hab. Doroty Siwor.

W księgarnio-kawiarni Nić pełniącej rolę centrum kulturowego ukraińskiej społeczności w Krakowie odbędzie się natomiast spotkanie z ukraińską poetką Iją Kiwą oraz jej tłumaczką Anetą Kamińską. Wydarzenie w języku polskim i ukraińskim jest organizowane pod egidą Festiwalu Miłosza, w ramach programu Versopolis - Europejskiej Sieci Poetyckiej, do której należy festiwal. Uczestnicy wydarzenia dostaną wydane dzięki temu programowi bezpłatne broszur z poezją Kiwy.

Światowy Dzień Poezji będzie obchodzony również w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką, gdzie pod hasłem "Od Adriatyku do Bałtyku" odbędzie się "biesiada poetycka" z poetami i poetkami.

Krakowski magistrat zapowiedział też, że obchody Światowego Dnia Poezji będą przedłużone do 5 kwietnia. Na ten dzień w Pałacu Potockich zaplanowano spotkanie poświęcone twórczości palestyńskiego poety Mahmuda Darwisza, którego wiersze w polskim tłumaczeniu mają ukazać się w tym roku. W wydarzeniu udział zapowiedzieli tłumaczka Hanna Jankowska i Yousef Sh'hadeh, poeta i literaturoznawca z Instytutu Orientalistyki UJ. Rozmowę poprowadzi arabistka Karolina Rak z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.(PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/ aszw/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się