Szarlatan – wrocławski zaklinacz książek

Szarlatan – wrocławski zaklinacz książek

Szarlatan – wrocławski zaklinacz książek

Udostępnij

Ulica Szczytnicka we Wrocławiu miała szczęście do nietuzinkowych księgarni. Na początku milenium działał tam „Arhat”, potem księgarnia Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, potem przyszła kolej na PWN, a obecnie tradycję tą podtrzymuje antykwariat - galeria sztuki „Szarlatan”.

Przy końcu Szczytnickiej, pod nr 51 mieści się miejsce, w którym można znaleźć atmosferę jak z filmu „Notthing Hill” z Julią Roberts i Hugh Grantem. „Szarlatan” to przestrzeń, gdzie starodruki, mapy, antyki sąsiadują z klasyką światowej literatury, płyty winylowe z muzyką jazzową, rockową, poważną z zastawą stołową, figurkami z porcelany. Szarlatan już od ponad piętnastu lat funkcjonuje na mapie Wrocławia. Jej właściciel Stanisław Karolewski, tak pisze na swojej stronie: „ dorastałem w otoczeniu książek i antyków, od lat działam w branży, początkowo działałem jako bukinista – jednak zdobywając wiedzę i doświadczenie rozwinąłem tą działalność i od 2006 prowadzę antykwariat – z lokalem w centrum Wrocławia. Od 2007 roku pod obecnym adresem – jeden z największych tradycyjnych antykwariatów w Polsce. Uczestniczyłem w kursie Rynku Sztuki i Antyków prowadzonym przez ówczesne Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich, jestem magistrem historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez wszystkie te lata obejrzałem co najmniej kilka milionów woluminów, zaproponowanych mi do odsprzedaży.

Oprócz tej aktywności Szarlatan uczestniczy czynnie w wielu imprezach targowych i antykwarycznych, jest organizatorem aukcji, skupuje książki, płyty, antyki od osób indywidualnych, ale także całe księgozbiory i kolekcje. Odwiedza przy tym i inne miasta.

Jak więc sprzedać używane książki we Wrocławiu?

W antykwariacie można sprzedać książki zabytkowe, ale również te wydawane wspołcześnie.

Skup odbywa się w antykwariacie we Wrocławiu, przy ul. Szczytnickiej 51 w: poniedziałki, wtorki i czwartki w godzinach 10-18. W przypadku dużych kolekcji antykwariusze mogą również umówić się u Państwa w domu.

Aby nie nosić książek wystarczy pojawić się z listą (tytuł, autor, rok wydania), lub wysłać ją mailem: szarlatan@szarlatan.pl (akceptują pliki: doc, rtf, xls, txt). 
W katalogu Szarlatana znajdziemy ponad 20 tys tytułów, ze wszystkich praktycznie działów, od bajek i lit. dziecięcej, słowników, encyklopedii, historii, biografii, kulinaria, poradniki, po beletrystykę światową, książki w języku niemieckim ,łacinie, grece, publikacje naukowe, od humanistyki po nauki ścisłe i ezoterykę. Warto samemu sprawdzić, można to zrobić osobiście lub wejść na stronę internetową Szarlatana http://szarlatan.pl. Katalog jest stale uzupełniane o nowe tytuły. W ofercie antyków dominuje: grafika, malarstwo, szkoło, porcelana, biżuteria. Na tle innych antykwariatów Szarlatan wyróżnia się umiejętnością połączenia boferty tytułowej z obiektami kolekcjonerskimi. Aranżacja jest rozpoznawalna również dzięki galerii fotograficznej pojawiającej się w zakładce Aktualności.


Stanisław Karolewski jako człowiek wielu zainteresowań, oprócz swoich bibliofilskich fascynacji zawodowych ujawnia również swoje talenty pisarskie. Jest autorem 4 książek, w tym, "Głodny anioł: Jak wyleczyłem się z raka", "Szarlatańskie Wersety: Rok w Antykwariacie" "W piaskownicy światów, epos wrocławski".

Zapraszam też do lektury rekomendacji, które wydali Szarlatanowi liczni wielbiciele, tu m.in. wpisy: popularnego autora kryminałów Marka Krajewskiego i Borysa Akunina, pisarzy Marcina Wrońskiego, Jolanty Marii Kalety, Magdaleny Zarębskiej, dziennikarza i pisarza Wojciecha Chądzyńskiego, poetki Marzanny Dudek – Iwanowicz. Przekonajcie się sami, wchodząc do labiryntu „Szarlatana”,iż każdy najbardziej wymagający miłośnik słowa drukowanego znajdzie tu coś dla siebie i swoich bliskich.

Na koniec jeszcze jedna informacja: od 2020 organizują profesjonalne aukcje bibliofilskie i kolekcjonerskie – w przypadku propozycji aukcyjnych, właściciel Stanisław Karolewski prosi o zaznaczenie tego przy kontakcie.


Zobacz foto galerię


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się