Ogólnopolska Izba Księgarń
Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn 2018

Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn 2018

Szczebrzeszyn Stolicą Języka Polskiego w sierpniu

Udostępnij

Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn 2018 odbędzie się w dniach 5-11 sierpnia. Patronami IV edycji będą Skamandryci – literacka odpowiedź na niepodległość 2018 roku. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu odbędą się wieczory z poezją Skamandra w wykonaniu znakomitych polskich aktorów: Sławomiry Łozińskiej, Mai Komorowskiej, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Anny Nehrebeckiej, Karoliny Gruszki. Będą im towarzyszyły rozmowy o życiu literackim grupy Skamander, o Jarosławie Iwaszkiewiczu i grupach artystycznych w sztuce. Zaplanowano również specjalne wieczory poświęcone Zbigniewowi Herbertowi – poecie wolności. Tradycyjnie wśród gości Festiwalu pojawią się pisarze, poeci, językoznawcy, odbędą się spotkania z laureatami nagrody poetyckiej Silesius oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Jednym z najtrudniejszych wyzwań dla tłumaczy pozostaje Lokomotywa Tuwima, którą będzie można usłyszeć w wielu językach, a do Szczebrzeszyna zostanie przeniesiona atmosfera kawiarni Ziemiańska, poezja i muzyka tamtego czasu.

Po raz pierwszy przyznana będzie również nagroda, której inicjatorami i fundatorami są Konsulowie Honorowi Wielkiego Księstwa Luksemburga Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski. To Nagroda Wielkiego Redaktora – pierwsza w Polsce nagroda dla wybitnego reprezentanta tego niedocenianego, niewidocznego, a przecież tak potrzebnego zawodu.

Na festiwalu zaśpiewa dla nas Hanna Banaszak, wystąpią też Adam Strug i Monodia Polska, Jazz Band Młynarski-Masecki z koncertem „Noc w wielkim mieście”, a pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją etno-rockową Haydamaky z Kijowa zaprezentują wspólny projekt „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”.

I wreszcie coś dla miłośników teatru. Dziennik przebudzenia na motywach Dziennika i Drugiego dziennika Jerzego Pilcha zagrają Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz, a Iwan Wyrypajew wraz z zaproszonymi aktorami przeczyta swoją najnowszą sztukę „Irańska Konferencja”.

Festiwal to także warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, kiermasz pięknej książki, kino festiwalowe i – już po raz drugi – Dzień Zamojski Festiwalu. Zapraszamy do spędzenia czasu w towarzystwie wybitnych pisarzy, muzyków, aktorów i poetów, w malowniczych i kameralnych miejscach.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się