Ogólnopolska Izba Księgarń
Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni

Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni

Szczecin: Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni"

Udostępnij

Utwory Hanny Krall, Janusza Głowackiego, Josepha Conrada, czy Leonarda Cohena w interpretacji znanych aktorów będzie można usłyszeć podczas szczecińskiego Festiwalu Czytania "Odkrywcy wyobraźni", który odbędzie się w następny weekend.

Wśród imprez towarzyszących odbędą się spektakle, wystawy i spotkania z pisarzami.

"Kiedy ktoś zobaczy, że znana postać ze srebrnego ekranu czyta książki, może to zmotywować go do tego, by samemu po sięgnąć po nie" – powiedziała Bogna Tokarska z Książnicy Pomorskiej. "Dzięki nazwiskom aktorów i pisarzy, chcemy zainteresować szczecinian literaturą i namówić ich do czytania książek" – dodała.

Według niej tegoroczny Festiwal Czytania to przede wszystkim spotkanie z literaturą faktu. "Świat we wrzeniu to cykl spotkań z autorami polskich reportaży m.in. Wojciechem Jagielskim, Jarosławem Mikołajewskim, Dariuszem Rosiakiem. Największym wydarzeniem będzie na pewno rozmowa z Hanną Krall, która jest jedną z największych postaci polskiej literatury" – podkreśliła.

Goście festiwalu, który rozpocznie się w piątek 13 października i zakończy dwa dni później, będą mogli posłuchać m.in. biografii himalaistki Wandy Rutkiewicz w wykonaniu Ewy Kasprzyk, fragmentów opowiadań Josepha Conrada w interpretacji Joanny Trzepiecińskiej. Wiersze Leonarda Cohena przeczyta Andrzej Mastalerz, a opowiadania noblistki Alice Munro – Anna Seniuk.

"W ciągu ostatnich miesięcy w literackim świecie miały miejsce wydarzenia, wobec których nie mogliśmy przejść obojętnie. Tak jest w przypadku śmierci Janusza Głowackiego, który był z nami w Szczecinie podczas ubiegłorocznego festiwalu. Stwierdziliśmy, że musimy uczcić jego pamięć i stąd wieczór wspomnieniowy z udziałem Jerzego Kisielewskiego, Krzysztofa Kowalewskiego oraz przedstawienia teatralne na podstawie dramatów Głowackiego" – wyjaśniła Tokarska.

W ramach wydarzenia odbędzie się m.in. czytanie performatywne książki "Żeby nie było śladów: sprawa Grzegorza Przemyka" Cezarego Łazarewicza, warsztaty literackie dla dzieci, spotkania autorskie z Zofią Posmysz, Grażyną Plebanek, Stefanem Chwinem czy Marcinem Kąckim.

Festiwalowi towarzyszyć będzie prezentacja wystawy "Fotografie, które nie zmieniły świata" Krzysztofa Millera.

Większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w siedzibie Książnicy Pomorskiej, część imprez zagości m.in. w Centrum Dialogu Przełomy, szczecińskim Teatrze Kameralnym i Teatrze Polskim. Przedsięwzięcia towarzyszące odbywać się będą w Świnoujściu, Stargardzie, Gryfinie, Policach, Goleniowie oraz Cedyni


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się