Szczepan Twardoch laureatem polsko-niemieckiej nagrody literackiej

Szczepan Twardoch laureatem polsko-niemieckiej nagrody literackiej

Szczepan Twardoch laureatem polsko-niemieckiej nagrody literackiej

Udostępnij

Laureatami polsko-niemieckiej nagrody literackiej im. Samuela Bogumiła Lindego w 2019 roku zostali Szczepan Twardoch i niemiecki pisarz Christoph Hein. Wyróżnienie jest przyznawane przez władze zaprzyjaźnionych miast: Torunia i Getyngi od 1996 roku.

Wyróżnienie zostało przyznane po raz 24. W poprzednich edycjach laureatami byli m.in.: Wisława Szymborska, Guenther Grass, Zbigniew Herbert, Karl Dedecius, Ryszard Kapuściński czy Marcel Reich-Ranicki.

Nagrodą Lindego są honorowani artyści, „których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie" - czytamy na stronie internetowej Torunia.

Hein jest zaliczany do najważniejszych żyjących pisarzy w Niemczech. W swojej twórczości poświęca uwagę postaciom z marginesu społeczeństwa. Charakterystyczną cechą jego twórczości jest to, że umieszcza akcję swoich opowiadań czy dramatów w odległych historycznie epokach. Jednocześnie podejmuje zagadnienia, które są uniwersalne i aktualne w każdym momencie dziejów ludzkości. Ulubione wątki Heina to nieszczęśliwa miłość i nieudana rewolucja.

Twardoch to natomiast jeden z najważniejszych polskich prozaików swojego pokolenia. Bohaterem jego Morfiny jest warszawiak, syn niemieckiego arystokraty i spolszczonej Ślązaczki, który nie wie, kim jest: Polakiem czy Niemcem. Nie byłoby w tym nic dramatycznego, gdyby nie żył w roku 1939, kiedy jest to kwestia życia i śmierci. Z kolei za tło dla Króla służy świat międzywojennego warszawskiego pięściarstwa i rywalizacja stołecznych gangów.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 9 czerwca w Toruniu. Każdy z laureatów otrzyma po 5 tys. euro - poinformowała na swoim portalu internetowym Getynga.

[źródło: PAP, Artur Ciechanowicz]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się