Szefowa MKiDN: publikujemy 199 tematów dla uczestników współKongresu Kultury

Szefowa MKiDN: publikujemy 199 tematów dla uczestników współKongresu Kultury

Szefowa MKiDN: publikujemy 199 tematów dla uczestników współKongresu Kultury

Udostępnij

Publikujemy 199 propozycji tematów, na które do 8 października mogą głosować osoby zarejestrowane na współKongres Kultury - poinformowała w piątek ministra kultury Hanna Wróblewska. Tematy z największym poparciem uczestników kongresu znajdą się w programie listopadowego wydarzenia.

WspółKongres ma charakter wspólnotowego wydarzenia, w którym liczą się dialog i wzajemny szacunek. Dziś publikujemy 199 propozycji tematów, na które można zagłosować. Te z największym poparciem uczestniczek i uczestników znajdą się w programie listopadowego wydarzenia. Tematy są bardzo szerokie, zgłaszane przez bardzo różnorodne środowiska" - powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska podczas piątkowego briefingu prasowego w MKiDN, który dotyczył współKongresu Kultury.

"Są zarówno tematy dotyczące kultury i duchowości, to propozycje Centrum Myśli Jana Pawła II czy też osoby prywatnej Piotra Bernatowicza, zdrowie psychiczne i kultura, coś, co jest bardzo ważnym tematem w ostatnim czasie - kultura wobec wojny w Ukrainie, wspólnota edukacji przyrodniczej i kulturowej w kontekście katastrofy klimatu" - wymieniała Wróblewska.

Dodała, że to, czy te propozycje znajdą się ostatecznie w programie, zależy od głosujących.

"Na współKongresie chcemy dać głos stronie społecznej, czyli tym, którzy nie mają odpowiednich narzędzi, żeby być słyszalnym i mówić o problemach świata kultury. To dla nich jest ten współKongres i przez nich ma być programowany" - zaznaczyła szefowa MKiDN.

"Informuję, że wśród tych tematów nie znalazło się 49 propozycji, które nie spełniły warunków formalnych, w tym dwie, na które nie ma mojej zgody jako ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Są to propozycje prof. Piotra Glińskiego, który przedstawił dwie propozycje debat, które debatami nie były. Pisane językiem bardzo napastliwym, informującym o łamaniu prawa, groźbach, szantażu i wymuszeniu" - podkreśliła.

Zwracając się do Glińskiego, powiedziała, że "jeżeli wie o jakimkolwiek szantażu, groźbach karalnych, złamaniu prawa przez urzędników kultury, zobowiązany jest do zawiadomienia prokuratury". "Wierzę też, że gdyby rzeczywiście profesor chciał rozmawiać, umiałby te tematy sprecyzować, żeby były one napisane z szacunkiem i otwartością na drugą stronę" - dodała. Wyraziła także chęć wzięcia udziału w debacie sejmowej z Glińskim.

"Na współKongresie chcemy dać głos stronie społecznej, czyli tym, którzy nie mają odpowiednich narzędzi, żeby być słyszalnym i mówić o problemach świata kultury. To dla nich jest ten współKongres i przez nich ma być programowany" - zaznaczyła.

"Przyszło do nas aż 248 propozycji, z czego 199 spełniło kryteria formalne. (...) Na kongres zarejestrowało się ponad 2 tys. 200 osób, więc głosujących będzie bardzo dużo. Podzieliliśmy zgłoszone tematy na 12 kategorii" - poinformowała przewodnicząca zespołu programowego Agata Diduszko-Zyglewska.

Przewodnicząca zespołu programowego Agata Diduszko-Zyglewska poinformowała, że w piątek o godz. 16 rozpoczyna się głosowanie na debaty panelowe. "Przyszło do nas aż 248 propozycji, z czego 199 spełniło kryteria formalne. (...) Na kongres zarejestrowało się ponad 2 tys. 200 osób, więc głosujących będzie bardzo dużo. Podzieliliśmy zgłoszone tematy na 12 kategorii" - poinformowała.

Na projekty można oddać głos do 8 października. "W wyniku głosowania w programie kongresu znajdzie się 20 debat panelowych, które dołączą do 10 debat plenarnych zaprogramowanych przez zespół programowy kongresu. 15 października już pełen program kongresu, współtworzony w większej mierze przez stronę społeczną, wywiesimy na stronie Kongreskultury.pl. Od tego momentu kolejne osoby mogą się rejestrować aż do pierwszego dnia kongresu, czyli 7 listopada" - powiedział Diduszko-Zyglewska.

Doprecyzowała, że wszystkie osoby, które zarejestrowały się na kongres, mogą wziąć udział w głosowaniu, a każda osoba ma prawo zagłosować na pięć wybranych debat. Dodała, że z przyczyn technicznych na czas głosowania została wyłączona możliwość rejestracji na kongres, ale po głosowaniach znowu będzie można się rejestrować.

WspółKongres Kultury powstaje z inicjatywy strony społecznej, tak jak miało to miejsce podczas pierwszej edycji Kongresu Kultury. "Wierzę, że potrzeba powrotu do tej idei będzie szansą na rozmowę o przyszłości z udziałem wszystkich środowisk, dla których kultura jest ważna" - napisała Hanna Wróblewska na stronie współKongresu.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-9 listopada w Warszawie. (PAP)

ksi/ miś/

źródło:https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się