Szirin Ebadi, Kiedy będziemy wolne,

Szirin Ebadi, Kiedy będziemy wolne,

Szirin Ebadi - laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w Polsce

Udostępnij

Książka laureatki Pokojowej Nagrody Nobla – kobiety, która sprzeciwia się reżimowi Islamskiej Republiki Iranu. Premiera 11 października 2017

Szirin Ebadi to wyjątkowa postać obdarzona niezłomną osobowością. Jako pierwsza w historii Iranu kobieta objęła stanowisko sędziowskie, a także otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.
Po rewolucji islamskiej zakazano jej wykonywania zawodu i została adwokatem broniącym represjonowanych obywateli, dziennikarzy, a także działaczy opozycji. Religijny rząd
skonfiskował przyznanego Ebadi Nobla i skazał ją na trzy lata więzienia, ale dzięki naciskom opinii publicznej wykonanie wyroku zostało zawieszone.
Szirin jest obrończynią dyskryminowanych kobiet, a także założycielką Towarzystwa Obrony Praw Dzieci w Iranie.

Lekarz z powodu wyznania nie przepisze kobiecie lekarstwa ratującego jej życie. Na ulicach ekstremiści rzucają kamieniami w protestujących opozycjonistów. Jaki to kraj?

Kobieta powinna przyjąć „postawę uległą wobec męża”, zaś bicie małżonki „ma na celu uszanowanie kobiety i nauczenie jej dyscypliny”. To powiedział polski polityk czy muzułmański duchowny? 

Szirin Ebadi, pierwsza muzułmanka w historii wyróżniona Pokojową Nagrodą Nobla, napisała przejmującą relację z samego epicentrum dramatycznych przemian, jakie nastąpiły w Iranie po rewolucji islamskiej. Za pomoc prześladowanym i torturowanym opozycjonistom, a także kobietom aresztowanym przez policję moralną za „wyzywająco zsuniętą z czoła chustę” trafiła do więzienia. Nękana przez służby wewnętrze, które zastraszały jej córki oraz przyjaciół, w końcu znalazła się na liście największych wrogów prawa szariatu. 

Książka Kiedy będziemy wolne jest ostrzeżeniem. W latach 70. XX wieku ulice Iranu nie różniły się niczym od reszty świata bawiącego się w rytm muzyki The Bee Gees. Wszystko zmieniło się, gdy po obaleniu szacha nad aparatem państwa pełną kontrolę przejęło prawo islamu. Od tego momentu o życiu Irańczyków decydują policja religijna i sądy religijne.

Szirin  Ebadi w Kiedy będziemy wolne po raz pierwszy ujawnia swój osobisty dramat. Służby wewnętrzne  stopniowo  terroryzowały  i zastraszały  współpracowników  aktywistki,która ostatecznie samotnie kontynuowała walkę z reżimem. Laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla opuszcza  także  ukochany  mąż, uwiedziony przez podstawioną agentkę. Skazany na ukamieniowanie  za  cudzołóstwo  w  zamian  za  złagodzenie  wyroku  publicznie  potępia działalność żony.

Szirin Ebadi, która początkowo popierała rewolucjonistów, opisuje,jak wprowadzone prawo szariatu stopniowo wpływa na każdy aspekt prywatnego i publicznego życia Irańczyków. Policja  moralna  patroluje  ulice,  niezależne  media  ulegają  pod  naciskiem  terroru,  zaś krytykujący rząd działacze lub dziennikarze znikają po aresztowaniu przez służby wewnętrzne. Religijna radykalizacja Iranu widziana oczami byłej sędzi to poszerzenie perspektywy, jaką w swoich komiksach zilustrowała Marjane Satrapi.
W czarno-białej opowieści autorki komiksów w  zmieniający  się  pod  wpływem fundamentalizmu świat wprowadza nas dorastająca dziewczyna. W książce "Kiedy będziemy wolne" postępująca islamizacja wszystkich aspektów życia Irańczyków relacjonowana  jest przez  dojrzałą  kobietę,  matkę  i obrończynię  praw człowieka.

Szirin Ebadi w Polsce! Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, pierwsza sędzina w historii Iranu, działaczka na rzecz praw człowieka i feministka ma wiele do powiedzenia na temat kraju, w którym zniesiono niezależne sądownictwo, wprowadzono cenzurę medialną, a także pozbawiono kobiety podstawowych praw decydowania o swoim ciele.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się