Jedność - Wakacje z książkami
Wartime Notebooks: France, 1940-1944", Andrzej Bobkowski

Wartime Notebooks: France, 1940-1944", Andrzej Bobkowski

„Szkice piórkiem” Andrzeja Bobkowskiego po angielsku!

Udostępnij

W Stanach Zjednoczonych nakładem ukazało się niedawno arcydzieło polskiej diarystyki, Szkice piórkiem Andrzeja Bobkowskiego. Wartime Notebooks: France, 1940-1944, jak brzmi tytuł przekładu, opublikowała prestiżowa uniwersytecka oficyna Yale University Press w tłumaczeniu Grażyny Drabik i Laury Engelstein.

Cztery lata pisania, tysiące przejechanych kilometrów, setki notatek. Zapiski Andrzeja Bobkowskiego miały być początkowo, pisanym na własny użytek, pamiętnikiem, świadectwem czasu wojny, zapisem refleksji na temat przemian w Europie. Z czasem stały się proroczym zbiorem trafnych diagnoz politycznych, wnikliwym namysłem nad przemianami, jakie zachodziły wówczas w Paryżu, Francji i Europie, portret czasów, ale i człowieka krytycznie przyglądającemu się ludzkości, kulturze i kondycji Europejczyków. Kalejdoskopowe, barwnie i wciągająco napisane dzieło zmusza do pytań, zachwyca różnorodnością i prowokuje do pytania, dlaczego dopiero teraz odkrywamy tego zmarłego w Gwatemali pisarza i działacza, entuzjastę życia w całej jego złożoności. Przede wszystkim jednak jest to zmysłowy pean na cześć życia, drobiazgowy zapis podróży Bobkowskiego rowerem z południa Francji do Paryża. Epikureizm Bobkowskiego stoi w kontrze wobec traumy wojennej, jest dowodem na immanentną potrzebę autora, aby pozostać sobą, być wolnym i doświadczać życia w całej jego rozciągłości. Pełne ostrych, inteligentnych komentarzy, wydane w 1956 r. nakładem paryskiej „Kultury”, Szkice piórkiem są arcydziełem polskiej diarystyki.

Grażyna Drabik wykłada na City College of New York, a w swym dorobku ma przekład wierszy wybranych Anny Kamińskiej (Astonishments: Selected Poems w duecie z Davidem Curzonem). Laura Engelstein to wybitna amerykańska historyczka, która specjalizuje się w historii Rosji i Europy. Do 2014 roku pracowała na Uniwersytecie Yale’a.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się