„Szkoła czytania KMLU” w Pałacu Potockich
Pedro Calderón de la Barca, William Faulkner, Witold Gombrowicz, Ernest Hemingway, Katherine Mansfield, Wiesław Myśliwski, George Saunders czy Anna Świrszczyńska – to tylko wybrane nazwiska pisarek i pisarzy, których teksty będą analizowane podczas kolejnej odsłony projektu „Szkoła czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO” w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.
W wyjątkowej przestrzeni Pałacu Potockich uznani pisarze i pisarki, wybitni tłumacze i tłumaczki, popularni dziennikarze i dziennikarki oraz literaturoznawcy i literaturoznawczynie po raz kolejny poprowadzą warsztaty literackie dla uczniów i uczennic szkół średnich.
– Szkoła czytania KMLU to projekt edukacyjny, który organizujemy od lat z przekonaniem, że uważne czytanie pozwala dziś lepiej stawić czoło niełatwym wyzwaniom współczesności, a dobra literatura może być lustrem, w którym możemy przyjrzeć się sobie i relacjom, które budujemy. Wierzymy, że zainicjowana w szkole edukacja literacka może stać się ważnym i stałym elementem samorozwoju – podkreśla Urszula Chwalba, kuratorka obszaru literackiego w KBF, który organizuje projekt w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Podczas zajęć analizowane będą m.in. opowiadania Witolda Gombrowicza, fragmenty prozy Williama Faulknera, Ernesta Hemingwaya, Katherine Mansfield, Wiesława Myśliwskiego i George'a Saundersa, wiersze Anny Świrszczyńskiej, fragmenty mało znanego w Polsce dramatu Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna Ivo Brešana czy fragmenty dramatu Życie to sen Calderóna w nowym przekładzie.
Bezpłatne zajęcia dla uczniów i nauczycieli odbywać się będą w listopadzie i grudniu 2022 roku. Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie proszone są o kontakt mailowy: szkolaczytania@kbf.krakow.pl
***
Wykładowcy i wykładowczynie Szkoły czytania KMLU:
Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, dziennikarz, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak” (w którym prowadzi poświęconą poezji rubrykę Moi, mistrzowie) Autor kilku książek-wywiadów i biografii Tischner. Laureat nagrody Literackiej Gdynia – stał się jednym z najwybitniejszych głosów poetyckich swojego pokolenia, zachowując równocześnie wyrazistą odrębność na pokoleniowej mapie. Laureat III edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO 2022 za książkę Wielkie rzeczy (Wydawnictwo a5).
Michał Choiński – wykłada literaturę amerykańską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendysta Fulbrighta na Yale University. Jego druga książka Southern Hyperboles ukazała się nakładem Louisiana State University Press w 2020 roku, zaś wiersze były publikowane w czasopismach literackich w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Kanadzie. O literaturze i kulturze amerykańskiej pisze m.in. dla miesięcznika „Znak”.
Marta Eloy Cichocka – poetka i fotografka, habilitowana badaczka literatury, tłumaczka m.in. Calderóna i Racine’a, Juarroza i Tkaczyszyna-Dyckiego. Opublikowała sześć książek poetyckich (w Krakowie, Warszawie, Saragossie i Bogocie) i dwie książki teoretycznoliterackie o poetyce współczesnej powieści historycznej (w Paryżu i Berlinie). Na koncie ma również współpracę dramaturgiczną i translatorską z Michałem Zadarą, Wojtkiem Klemmem i Ignacio Garcíą. Laureatka m.in. I nagrody w konkursie poetyckim im. Haliny Poświatowskiej (2004), I Beca-Residencia Poética Internacional SxS Antonio Machado (2016) i Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO (2021). Jest pomysłodawczynią i koordynatorką cyklu Manufaktura Poezji, warsztatów translatorskich z udziałem autorów oraz serii polifonicznych recitali poetyckich Republica Poetica. Obecnie jest mentorką w europejskim programie Connecting Emerging Literary Artists (CELA).
Piotr Marecki – wychował się w Trzcinicy na Podkarpaciu, obecnie mieszka w Krakowie. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zajmuje się mediami cyfrowymi. Był profesorem wizytującym na amerykańskich uczelniach (m.in. Massachusetts Institute of Technology, Uniwersytet Kolorado w Boulder, Uniwersytet w Rochester). Jest także redaktorem naczelnym wydawnictwa Ha!art. Tworzy literaturę eksperymentalną, m.in. boty, generatory tekstu, poezję Flarf, gry. Autor Polski przydrożnej.
Maciej Miłkowski – prozaik, tłumacz, krytyk literacki. Ukończył psychologię na Uniwersytecie Łódzkim. Opublikował trzy zbiory opowiadań: Wist (2014), Drugie spotkanie (2017) i Trzeci dzień świąt (2021) oraz powieść System Sulta (2019). Na łamach „Czasu Literatury” pisuje eseje poświęcone krótkim formom literackim. Jest autorem kilkudziesięciu przekładów książkowych z języka angielskiego. Pracuje jako psycholog. Jego opowiadania tłumaczono na angielski, litewski, niemiecki, niderlandzki, ukraiński, rosyjski i węgierski. Mieszka w Krakowie.
Magdalena Moskal – redaktorka i nauczycielka akademicka. Pracowała jako redaktorka w wydawnictwie Czarne, wydawnictwach M i Znaku oraz jako rzeczniczka prasowa w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Prowadzi zajęcia na edytorstwie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikowała m.in. w miesięczniku „Znak”, magazynie „Pismo”, „Dwutygodniku” i „Nowej Europie Wschodniej”. Jest matką trójki dzieci. Jej książka Emil i my. Monolog wielodzietnej matki została nagrodzona nagrodą Krakowska Książka Miesiąca.
Barbara Sadurska – prawniczka, pisarka, scenarzystka, laureatka nagród literackich i scenariuszowych. Stypendystka Miasta Krakowa (2021) za debiutancką książkę Mapa (Nisza 2019) otrzymała Nagrodę im. Witolda Gombrowicza; autorka Czarnego hetmana (Nisza 2022). Opowiadania publikuje m. in. w miesięczniku „Znak”, „Piśmie”, „Vogue’u”, „Wizjach” i „Kontencie”. Mieszka w Krakowie. Dwukrotna laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO (2020, 2022).
Patryk Szaj – doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca. Pracuje naukowo na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Prowadzi serię wydawniczą Humanistyka Środowiskowa (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu). Publikuje w czasopismach naukowych i kulturalnych. Wydał monografię Wierność trudności (Universitas 2019). W 2022 roku w Wydawnictwie Wolno ukazała się jego książka eseistyczna Pamiętnik z końca świata (jaki znamy). Urodził się w Poznaniu, aktualnie mieszka w Krakowie.
Aleksandra Wojtaszek – kroatystka, doktorka literaturoznawstwa, asystentka w Instytucie Filologii Słowiańskiej UJ. Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym” i „Herito”. Jest stypendystką międzynarodowego programu dla tłumaczy CELA i laureatką Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Obecnie pracuje nad zbiorem reportaży o współczesnej Chorwacji.
Szkołę czytania organizuje KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.