William Szekspir

William Szekspir

Sztuczna inteligencja wykryła: Szekspir zrzynał w 11 swoich sztukach?

Udostępnij

Dwóch piasarzy użyło programu komputerowego WCypyfind do wykrywania plagiatów i kazało mu przeanalizować dzieła teatralne Williama Szekspira. Wynik okazał się porażający – w przypadku aż 11-tu z nich okazało się, że największy dramaturg świata “zrzynał” z dzieła innego angielskiego pisarza – George'a Northa donosi New York Times.

Wśród zakwestionowanych przez sztuczną inteligencję dramatów i tzw. "Kronik" Szekspira znalazły się między innymi "Makbet", "Ryszard III", "Henryk V" i "Król Lear". Występująw nich dokładnie te same frazy i całe akapity jak w zupełnie dziś zapomnianym XVI - wiecznym dziele Northa "Krótki dyskurs o rebelli i rebeliantach".
Program przeanalizował cała bazę 17 milionów stron wczesnej literatury angielskiej  z lat 1473 - 1623 i stwierdził, że tylko o Northa i Szekspira występują całe akapity takiego samego tekstu, a także takie same niezwykle rzadkie słowa, które nie pojawiły się wcześniej u żadnych innych twórców tamtych czasów.

Cały artykuł znajdziesz:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się