Sztuka książki: co robi ilustracja?
Jaką rolę odgrywa współcześnie ilustracja? Czy polska różni się od tej w innych krajach? A jeśli tak, to czym? Jak wygląda polski rynek książki ilustrowanej z perspektywy wydawcy? Jak zmienił się przez ostatnią dekadę?
O tych i innych problemach rozmawiać będą wydawczyni i ilustratorka Ewa Stiasny (Dwie Siostry), ilustratorka i twórczyni filmów animowanych Urszula Palusińska oraz Izabella Kaluta z Instytutu Książki.
W środę 25 października o godzinie 17.00 zapraszamy na spotkanie dotyczące ilustracji.
Ilustracja Joanny Grochockiej do książki Zofii Fabjanowskiej-Micyk Banzai. Japonia dla dociekliwych (wyd. Dwie Siostry)
Ewa Stiasny – ilustratorka, współzałożycielka i dyrektorka artystyczna wydawnictwa Dwie Siostry. Ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych, projektuje i ilustruje książki (między innymi opowiadania Toona Tellegena i Mikołaja Łozińskiego). Wydawała książki Mizielińskich, Jana Bajtlika, a także mistrzów polskiej ilustracji: Bohdana Butenki, Teresy Wilbik, Gabriela Rechowicza. Organizuje też Jasnowidze – konkurs dla ilustratorów.
Urszula Palusińska – twórczyni filmów animowanych i ilustratorka młodszego pokolenia. Ukończyła grafikę na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Książka Majn Alef Bejs z jej ilustracjami zdobyła prestiżową Bologna Ragazzi Award w kategorii nonfiction, a także srebrną nagrodę ED Awards, wyróżnienia na biennale ilustracji ILUSTRARTE w Lizbonie oraz w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Jej filmy animowane były prezentowane na najważniejszych polskich festiwalach filmowych.
Izabella Kaluta – menadżerka kultury, urzędniczka, redaktorka i autorka, od roku 2007 kuratorka polskiego stoiska kolektywnego na Bologna Book Fair, najważniejszych międzynarodowych targach książki dla dzieci. Autorka wystawy „It’s a Strange World: 20 Illustrators from Poland”, pokazywanej w New Delhi, Chicago i Pekinie, wyróżnionej przez międzynarodowe jury na Beijing Design Week 2016.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Cykl wpisuje się w działania Biblioteki MOCAK-u dotyczące przenikania się sfer sztuki i literatury, a także nawiązuje do artystycznych poszukiwań twórców z Kolekcji MOCAK-u.
Projekt Sztuka książki dofinasowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.