Spotkania w MOCAK-u,

Spotkania w MOCAK-u,

Sztuka książki: co robi ilustracja?

Udostępnij

Jaką rolę odgrywa współcześnie ilustracja? Czy polska różni się od tej w innych krajach? A jeśli tak, to czym? Jak wygląda polski rynek książki ilustrowanej z perspektywy wydawcy? Jak zmienił się przez ostatnią dekadę?

O tych i innych problemach rozmawiać będą wydawczyni i ilustratorka Ewa Stiasny (Dwie Siostry), ilustratorka i twórczyni filmów animowanych Urszula Palusińska oraz Izabella Kaluta z Instytutu Książki.

W środę 25 października o godzinie 17.00 zapraszamy na spotkanie dotyczące ilustracji.


Ilustracja Joanny Grochockiej do książki Zofii Fabjanowskiej-Micyk Banzai. Japonia dla dociekliwych (wyd. Dwie Siostry)

Ewa Stiasny – ilustratorka, współzałożycielka i dyrektorka artystyczna wydawnictwa Dwie Siostry. Ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych, projektuje i ilustruje książki (między innymi opowiadania Toona Tellegena i Mikołaja Łozińskiego). Wydawała książki Mizielińskich, Jana Bajtlika, a także mistrzów polskiej ilustracji: Bohdana Butenki, Teresy Wilbik, Gabriela Rechowicza. Organizuje też Jasnowidze – konkurs dla ilustratorów.

Urszula Palusińska – twórczyni filmów animowanych i ilustratorka młodszego pokolenia. Ukończyła grafikę na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Książka Majn Alef Bejs z jej ilustracjami zdobyła prestiżową Bologna Ragazzi Award w kategorii nonfiction, a także srebrną nagrodę ED Awards, wyróżnienia na biennale ilustracji ILUSTRARTE w Lizbonie oraz w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Jej filmy animowane były prezentowane na najważniejszych polskich festiwalach filmowych.

Izabella Kaluta – menadżerka kultury, urzędniczka, redaktorka i autorka, od roku 2007 kuratorka polskiego stoiska kolektywnego na Bologna Book Fair, najważniejszych międzynarodowych targach książki dla dzieci. Autorka wystawy „It’s a Strange World: 20 Illustrators from Poland”, pokazywanej w New Delhi, Chicago i Pekinie, wyróżnionej przez międzynarodowe jury na Beijing Design Week 2016.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Cykl wpisuje się w działania Biblioteki MOCAK-u dotyczące przenikania się sfer sztuki i literatury, a także nawiązuje do artystycznych poszukiwań twórców z Kolekcji MOCAK-u.

www.sztukaksiazki.pl >>





Projekt Sztuka książki dofinasowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się