Tadeusz Różewicz:  „Ostatnia wolność”

Tadeusz Różewicz: „Ostatnia wolność”

Tadeusz Różewicz: „Ostatnia wolność”

Udostępnij

W siódmą rocznicę śmierci, w roku obchodów setnych urodzin Tadeusza Różewicza, w Biurze Literackim ukazał się w osobnej formie zbiór wierszy autora „Ostatnia wolność”. Gromadzi on w głównej mierze ostatnie utwory poety, napisane już po wydanych w Biurze Literackim tomach „Kup kota w worku (work in progress)” (2008) oraz „to i owo” (2012). Wiersze pisane z perspektywy końca, wiersze o sprawach ostatecznych, o tym, co ważne i najważniejsze.

Zdaniem Tomasza Kunza: „W elegijnym żegnaniu się ze światem wybrzmiewa wyraźnie wola odcięcia się od jałowego i wyjaławiającego zgiełku świata – wyrażona wprost w tytułowym utworze tomu – a także wątek zagubienia, w przejmujący sposób dający o sobie znać w otwierającym książkę wierszu i w metaforach zagubionego czasu i zagubionego Boga, którego poeta nie potrafi ocalić od nieistnienia”.

W liczącej 40 stron książce znalazły się także trzy teksty napisane dla małżonki, Pani Wiesławy. Tych trzech osobistych liryków powściągliwy w uczuciach autor nie ogłosił za swojego życia. Uczyniła to dopiero po jego śmierci Pani Wiesława. Warto także zwrócić uwagę na dwa utwory („w młodości” i „*** [Witkacy uważał dotyk…]”), które, jak pisze Jan Stolarczyk, „są notatkami do nienapisanego wiersza o dotyku i innych zmysłach”.

Dopiero w tych kilkunastu rozproszonych wierszach, pisanych w ostatnim okresie życia, Różewicz zdaje się zaspokajać oczekiwanie wyrażane przez tak wielu krytyków w odniesieniu do jego późnej twórczości” – dodaje Tomasz Kunz. – „Wydaje się – nareszcie! – ‘dorastać’ do wizerunku Starego Poety, który – zamiast gorszyć rubasznymi żartami i karkołomnymi satyrami – przybiera pasujący do jego wieku, pełen wyrozumiałej akceptacji ton kontemplacyjny, żegnając się ze światem w sposób stosowny dla Starego Mistrza”.

Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Debiutował przed wojną w miesięczniku sodalicji mariańskiej „Pod znakiem Marii” i ogólnopolskim piśmie młodzieży „Czerwone Tarcze”. Prawdziwy debiut poetycki (tom „Niepokój”), którym dojrzale wszedł do literatury, ukazał się w roku 1947. W kolejnych latach ukazywały się zbiory poezji, potem prozy, wreszcie zostały wystawione liczne dramaty Różewicza. Jego utwory opublikowano w 50 językach.

Był laureatem licznych polskich oraz światowych nagród artystycznych, a także doktorem honoris causa dziewięciu polskich uczelni. Od 2007 roku aż do śmierci poety w 2014 roku Biuro Literackie stało się domem wydawniczym Tadeusza Różewicza. Do tej pory ukazało się tu 12 tomów z poezją, prozą, wywiadami oraz książka z wierszami jemu dedykowanymi i z interpretacjami jego poezji pt. „Dorzecze Różewicza” wraz z filmem autorstwa Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej. Na październik wydawnictwo zapowiada jeszcze jedną, specjalną książkę autora.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się