Jedność - Dzień dziecka
Międzynarodowe Targi Książki, Abu Dhabi

Międzynarodowe Targi Książki, Abu Dhabi

Targi Książki w Abu Dhabi - Prof. Danecki: nasze stosunki ze światem arabskim były zawsze przyjazne

Udostępnij

Nasze stosunki ze światem arabskim były zawsze przyjazne; nigdy nie prowadziliśmy ze sobą wojen" – powiedział PAP arabista prof. Janusz Danecki, który na 28. Międzynarodowych Targach Książki w Abu Dhabi wygłosił wykład nt. stosunków arabsko-polskich. Polska, jako gość honorowy targów, to „wielkie wyróżnienie” – dodał.

W Abu Dhabi (ZEA) rozpoczęły się w środę 28. Międzynarodowe Targi Książki – jedno z największych wydarzeń tego rodzaju na Bliskim Wschodzie. Polska – po raz pierwszy – jest gościem honorowym targów.

„Nasze stosunki ze światem arabskim były zawsze przyjazne; nigdy nie prowadziliśmy ze sobą wojen. Z Arabami było tak, że to oni nas znali, a my co najwyżej udawaliśmy się do Ziemi Świętej, ale Arabowie, gdzieś byli w tle, dopiero później, a szczególnie w okresie romantyzmu wybuchło zainteresowanie arabskim wschodem i wolnością” – powiedział prof. Danecki.

Jak mówił, w czasie kiedy Polska była w niewoli, a tamten świat był wolny, „Beduin był przykładem pełnej swobody”.

„Później, już w XX wieku, jako niepodległa Polska zaczęliśmy nawiązywać kontakty bezpośrednie np. z Arabią Saudyjską, z Egiptem i powolutku te kontakty się rozwijały, potem znowu przestały się rozwijać, a teraz raczej jest nie najlepiej” – ocenił arabista.

Jego zdaniem, to że Polska jest gościem honorowym targów książki w Abu Dhabi, jest „bardzo wielkim wyróżnieniem, tylko musimy je wykorzystać i coś z tym zrobić”.

Zaznaczył, że na razie Arabowie wiedzą mało nt. polskiej literatury, ale „zaczyna się od spraw bardzo prostych, np. gier dla dzieci, gdzie możemy naszą kulturę przedstawić”. Jak mówił, kwestia polega też na podtrzymywaniu zainteresowania, „bo przecież Arabowie to co najmniej 300 mln ludzi i przez to mamy wejście w różne miejsca tego świata; wykorzystajmy to” –


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się