Targi Książki w Warszawie wracają do Pałacu Kultury
Coraz pewniejsze jest to, że nie powrócimy na Stadion Narodowy – powiedział dyrektor Targów Książki w Warszawie Jacek Oryl. Targi odbędą się po raz 12. w dniach 26-29 maja 2022 w Pałacu Kultury i Nauki oraz na Placu Defilad. Tegorocznym gościem honorowym będzie Norwegia.
„Marzenie jest w nas” – tak swój program zatytułowali Norwegowie, zaproszeni w tym roku jako goście honorowi 12. Warszawskich Targów Książki.
Do Warszawy przyjedzie trzydzieścioro norweskich autorek i autorów, którzy wezmą udział w blisko pięćdziesięciu wydarzeniach literackich w ciągu czterech targowych dni.
Z polskimi czytelnikami na WTK spotkają się twórcy specjalizujący się w najróżniejszych gatunkach – od literatury dziecięcej i młodzieżowej (Malin Falch, Kristin Roskifte, Bjorn F. Rorvik & Per Dybvig, Bjorn Sortland oraz Monika Steinholm), poprzez literaturę faktu (Marta Breen, Erika Fatland, Torbjorn Faerovik, Nina F. Grünfeld, Asbjorn Jaklin, Kaja Nordengen oraz Anne Sverdrup-Thygeson), beletrystykę (Kjersti Anfinnsen, Marie Aubert, Cecilie Enger, Helga Flatland, Jorn Lier Horst & Thomas Enger, Klara Hveberg, Victoria Kielland, Nina Lykke), po powieść graficzną (Lene Ask, Anders Kvammen oraz Anja Dahle Overbye)i poezję (Aina Villanger).
Udział Norwegii jako gościa honorowego targów został zorganizowany przez Norwegian Literature Abroad (NORLA) w ścisłej współpracy z Ambasadą Królestwa Norwegii w Warszawie.
Targom Książki w Warszawie będzie towarzyszyć rozbudowany program wydarzeń literackich, edukacyjnych i branżowych. Na scenach i w salach konferencyjnych równolegle będą odbywały się dyskusje, panele oraz spotkania z autorami. Swoją obecność zadeklarowało ponad czterystu wystawców. Zaplanowano ponad sto spotkań, wśród nich: program dedykowany dzieciom i młodzieży, program zatytułowany „Zaczytana Warszawa” oraz spotkania w ramach Festiwalu Kryminalna Warszawa.
Podobnie jak w zeszłym roku, tegoroczne Warszawskie Targi Książki odbędą się na Placu Defilad oraz w Pałacu Kultury i Nauki (w kilku poprzednich latach odbywały się one na Stadionie Narodowym). O wyborze lokalizacji poinformował już w ubiegłym roku dyrektor WTK Jacek Oryl. Jak zapowiedział mediom, powrót imprezy na Stadion Narodowy w najbliższych latach stoi pod znakiem zapytania.
„Takie wydarzenia jak targi książki planowane są z minimum 10-miesięcznym wyprzedzeniem. Nie mieliśmy pewności, czy sytuacja na stadionie pozwoli na organizację imprezy, wobec zaistniałych kryzysów” – powiedział PAP dyrektor WTK. Jak dodał: „Stadion pełni w tej chwili funkcję tymczasowego szpitala polowego i schronienia dla uchodźców. W pierwszej kolejności jest więc obiektem wykorzystywanym w różnych celach kryzysowych.”
„Co do przyszłych lat, nie mamy jeszcze konkretnych planów” - poinformował.
Równolegle z Targami Książki rozstrzygnie się konkurs o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, którego celem jest wyłonienie najlepszych polskich powieści kryminalnych wydanych od 10 września 2021 do 8 kwietnia 2022 roku. Laureata wyłoni jury w składzie: prof. dr hab. UW Ewa Paczoska (profesor historii literatury polskiej, poetka i dyrektor Instytutu Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego), Andrzej Palacz – (wydawca, dziennikarz i tłumacz), Marcin Sendecki (poeta, dziennikarz, krytyk literacki), Szymon Kloska (dziennikarz, bloger, krytyk i aktywista literacki) oraz dziennikarz i bloger Adam Szaja. Prócz nagrody głównej, przyznane zostaną również dwa równorzędne wyróżnienia.
Gala wręczenia nagród odbędzie się w piątek 27 maja. Organizatorem Festiwalu Kryminalna Warszawa, podobnie jak całego WTK jest Fundacja Historia i Kultura, powstała w 2004 roku.
źródło: PAP
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna