Tegoroczny Tydzień Bibliotek – dla najmłodszych i tych, którzy rzadko sięgają po książki
„Tegoroczną ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek – kierujemy do najmłodszych oraz tych, którzy sporadycznie sięgają po książki i sporadycznie odwiedzają biblioteki” – powiedziała w piątek dr Barbara Budyńska, p.o. przewodniczącej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
W piątek odbyła się konferencja prasowa online organizowana przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dotycząca realizacji Tygodnia Bibliotek 2022 pod hasłem „Biblioteka - świat w jednym miejscu”.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa
P.o. przewodniczącej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dr Barbara Budyńska wskazała, że Tydzień Bibliotek to jest „tydzień aktywności dla bibliotek, bibliotekarzy i instytucji, które z bibliotekami współpracują”. Od kilku lat Tydzień Bibliotek jest organizowany od 8 do 15 maja.
Przypomniała, że 8 maja to Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. „Ten dzień inicjuje różnego rodzaju aktywności - spotkania, konkursy, imprezy, które się toczą w bibliotekach, ale również takie formy spotkań, aktywności, które wykorzystują nowe środki przekazu” - dodała.
„W naszej działalności w bardzo dużym stopniu nawiązujemy do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Chcemy położyć akcent na współpracę z tymi najmłodszymi, czyli dziećmi przedszkolnymi i dziećmi w wieku wczesnoszkolnym. (…) Wszyscy o tym wiedzą, my to cały czas podkreślamy, że zainicjowanie czytania, zainicjowanie zainteresowania literaturą w wieku najmłodszym procentuje później w wieku starszym” - powiedziała dr Budyńska.
Przekazała, że akcja skierowana jest także do tych, którzy „sporadycznie sięgają po książkę, sporadycznie odwiedzają biblioteki”. „Chcemy, aby ta sporadyczność stała się częstotliwością większą. Chcemy na tyle zainteresować ofertą bibliotek i ofertą literatury, by ci sporadyczni użytkownicy stali się użytkownikami częstymi i takimi, którzy odwiedzają biblioteki nie tylko z konieczności, ale również z przyjemności i zainteresowań” - wskazała.
Historia Tygodnia Bibliotek związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r. doszło do największego rozszerzenia w historii UE – do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji – „Biblioteki w Europie były zawsze” odbył się pierwszy Tydzień Bibliotek.
Na początku było to wydarzenie ruchome, ale zawsze odbywające się w tygodniu, w którym przypadał 8 maja. Od kilku lat termin jest stały – Tydzień Bibliotek jest realizowany od 8 do 15 maja.
Z założenia każda edycja przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – pomysłodawca i koordynator akcji.
Od początku akcji Tydzień Bibliotek, które realizują biblioteki wszystkich typów z całej Polski, towarzyszy konkurs, najpierw na najlepszy projekt programu (2004-2005), następnie na najlepszy program, a od 10. odsłony (2013) na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek.
Młodszy jest konkurs na plakat Tygodnia Bibliotek, który swoją pierwsza odsłonę miał w 2006 r. a w latach 2011-18 był rozstrzygany głosami internautów.
źródło: PAP, Katarzyna Krzykowska
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna