„Tłumaczenie Gombrowicza na języki obce” – panel na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

„Tłumaczenie Gombrowicza na języki obce” – panel na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

„Tłumaczenie Gombrowicza na języki obce” – panel na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Udostępnij

W najbliższą sobotę o godzinie 17:00 w sali Lwów B na terenie Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie odbędzie się spotkanie z tłumaczami twórczości Witolda Gombrowicza (literackiego patrona 2024 roku) na języki obce, tym razem z uwzględnieniem języków ukraińskiego i macedońskiego. Panel organizuje Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury we współpracy z Instytutem Książki.

Rozmowa z zaproszonymi gośćmi skupi się na wyzwaniach, jakie stają przed tłumaczami przekładającymi literaturę tak mocno osadzoną w kulturze języka oryginału. O swoich doświadczeniach i zmaganiach z twórczością Gombrowicza opowiedzą tłumacze Łarysa Andrijewska oraz Filip Dimevski, a spotkanie poprowadzi członkini STL – Paulina Ciucka.

Łarysa Andrijewska jest ukraińską tłumaczką, redaktorką oraz autorką kilku antologii. Zajmuje się zarządzaniem projektami i tłumaczeniami literackimi, specjalizując się w polskim teatrze absurdu, współczesnym dramacie, studiach żydowskich i kulturze pogranicza. Kuratoruje projekty wydawnicze, tłumaczeniowe, teatralne oraz transgraniczne projekty społeczno-kulturalne. Jest członkinią Narodowego Związku Zawodowców Teatralnych Ukrainy i Międzynarodowego Stowarzyszenia Tłumaczy. Przełożyła utwory takich autorów, jak Witold Gombrowicz, Zbigniew Herbert, Marek Hłasko, Paweł Huelle, Stanisław Lem, Mikołaj Łoziński, Sławomir Mrożek, Bolesław Prus, Tadeusz Różewicz, Witkacy i inni. Była stypendystką i rezydentką programów takich jak Gaude Polonia, Kolegium Tłumaczy, Ventspilshouse, Bałtycki Dom Pisarzy i Tłumaczy, Faberlull, Looren Residence, Instytut Teatralny Zbigniewa Raszewskiego, Fundacji Pogranicza i in. W 2022 r. była stypendystką PEN Ukraina.

Filip Dimevski jest absolwentem filologii polskiej oraz macedońskiej. Studia ukończył w 2007 roku na Wydziale Filologicznym im. Blaże Koneskiego Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego w Skopje. Jest założycielem wydawnictwa „Begemot” ze Skopje i od 15 lat pracuje jako redaktor i tłumacz. Jest autorem 35 tłumaczeń z języka polskiego na język macedoński. Tłumaczy współczesną prozę polską dla dorosłych i młodzieży, jest też autorem przekładów dzieł klasycznych, m.in. laureatów Nagrody Nobla: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, jak również Stanisława Witkiewicza, Bolesława Prusa i innych. Jest także autorem macedońskiego przekładu całej beletrystyki Witolda Gombrowicza oraz jego słynnych Dzienników. Jest także organizatorem festiwalu literackiego ArtArea.

Paulina Ciucka (ur. 1981 w Hrubieszowie) – tłumaczka literatury litewskiej i ukraińskiej. Absolwentka językoznawstwa i bałtystyki oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a także studiów lituanistycznych na Uniwersytecie Wileńskim. Współpracuje z wydawnictwami, instytucjami kultury, mediami. Przetłumaczyła m.in. głośną powieść Alvydasa Šlepikasa "Mam na imię Marytė", w 2017 r. nominowaną do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W 2019 r. uhonorowana Nagrodą Wiosny Poezji, wyróżnieniem największego litewskiego festiwalu poetyckiego, za książkę "zastrzegam sobie prawo do milczenia", stanowiącą jej autorski wybór wierszy Eugenijusa Ališanki. Stypendystka MKiDN, Instytutu Kultury Litwy oraz Instytutu Nauk Humanistycznych w Wiedniu. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Wydarzenie na Facebooku można znaleźć pod tym adresem.

Na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie nie zabraknie także stoiska Instytutu Książki, które znajdziecie w Hali Dunaj pod numerem B52. Serdecznie zapraszamy!


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się