Tłumy na Bulwarze w Gdyni podczas Ósmego Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego

Tłumy na Bulwarze w Gdyni podczas Ósmego Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego

Tłumy na Bulwarze w Gdyni podczas Ósmego Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego

Udostępnij

W niedzielę 21 lipca zakończyła się trwająca od piątku 19 lipca ósma edycja Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego w Gdyni. Instytut Książki był patronem imprezy.

– W tym roku było wyjątkowo dobrze! Myślę, że wszyscy będą tegoroczną edycję Pleneru dobrze wspominać, bo były tłumy ludzi i bardzo ciekawi autorzy, wśród nich wielu znakomitych i popularnych jak Katarzyna Grochola, Eustachy Rylski, ks. Adam Boniecki czy prof. Jerzy Bralczyk i jeszcze wielu innych. Udało nam się zaprosić świetny zestaw gości, a do tego dopisała pogoda, co jest najważniejsze podczas imprez plenerowych – powiedział Bibliotece Analiz Jacek Oryl, prezes spółki Murator EXPO.

Oficjalnego otwarcia dokonał wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć, któremu towarzyszyli: naczelnik Wydziału Kultury miasta Gdyni Włodzimierz Grzechnik, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni Natalia Gromow, dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego Leszek Kopeć oraz senator RP Sławomir Rybicki, a także prezes Murator EXPO Jerzy Oryl.

Spotkania z autorami odbywały się na scenie przy Bulwarze Nadmorskim, w Konsulacie Kultury oraz w Gdyńskim Centrum Filmowym. Do Gdyni przyjechali m.in.: Katarzyna Grochola, Eustachy Rylski, ks. Adam Boniecki, prof. Jerzy Bralczyk z dr Lucyną Kirwil, Jakub Małecki, Małgorzata Domagalik, Jacek Fedorowicz, Magda Krzyżanowska-Mierzewska i Aldona Wiśniewska, Mirosław Wlekły, Elżbieta Sieradzińska, Dariusz Jaroń, Marek Migalski, Henryka Krzywonos-Strycharska i Krzysztof Strycharski, Nina Majewska-Brown, Dorota Milli, Janusz Szostak, Krzysztof Zajas, Maciej Siembieda, Eugeniusz Korin, Piotr Borlik, Paulina Mechło, Rafał Kosik, Rafał Dębski, Michał Zawadka, Jarosław Kaczmarek, Aleksandra Struska-Musiał, Karolina Grabarczyk i Nika Jaworowska-Duchlińska, jak też stali goście pleneru: Barbara Kosmowska, Marek Przybylik i Stefan Szczepłek.

– Nadmorski Plener Czytelniczy to wspólna inicjatywa Gdyni, Spółki Targi Książki i Murator EXPO, w tym roku jest to już jego ósma edycja. Jesteśmy bardzo zadowoleni z współpracy z miastem, a Bulwar Nadmorski to świetna lokalizacja. Przychodzą tutaj czytelnicy, którzy wiedzą po co przyszli: chcą się spotkać z autorami, porozmawiać, zdobyć autografy. Chętnie odwiedzają nas też turyści – powiedziała Małgorzata Kanownik z Murator Expo.

– Gdynia jest miastem otwartym i dobrze reaguje na różne ciekawe inicjatywy, dlatego była dla nas naturalnym partnerem. Dodatkowo zawsze nam dopisuje pogoda i publiczność. Organizatorzy postarali się aby na plenerze każdy znalazł coś dla siebie. Różnorodna literatura: kryminały, powieści obyczajowe, literatura podróżnicza, coś dla dzieci. Staramy się dobrać autorów tak, żeby występowały różne gatunki. Spotkania z czytelnikami są ważne również z punktu widzenia misji przyświecającej inicjatorom pleneru: program dla dzieci układamy tak, żeby zachęć je do czytania, często nie wprost tylko poprzez zabawę, rysowanie. Książka jest w tle. Chcemy pokazać, że czytanie to coś więcej niż lektury szkolne, że może być interesującą przygodą. Wakacje to też dobry czas na nadrobienie zaległości czytelniczych przez nas dorosłych – dodała Małgorzata Kanownik.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się