Troje pisarzy odznaczonych medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Troje pisarzy odznaczonych medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Troje pisarzy odznaczonych medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Udostępnij

Wczoraj odbyła się czerwcowa Biesiada Literacka zorganizowana przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich – Oddział Warszawa. Wydarzenie uświetniło wręczenie brązowych medali Zasłużony Kulturze Gloria Artis trójce zasłużonych pisarzy – Wacławowi Holewińskiemu, Jerzemu Binkowskiemu i Alicji Patey-Grabowskiej.

Ceremonia przyznania medali Gloria Artis odbyła się bezpośrednio przed Biesiadą Literacką, która miała miejsce w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu 87/89 w Warszawie. Głównym punktem programu były rozmowy z nagrodzonymi odznaczeniami pisarzami. Z Jerzym Binkowskim o jego twórczości porozmawiała Małgorzata Karolina Piasecka, Wacława Holewińskiego o jego twórczość i pracę wydawniczą wypytywał Zbigniew Zbikowski, zaś z Alicją Patey-Grabowską o pisaniu wierszy i przekładach literackich porozmawiał Piotr Müldner-Nieckowski. Program czerwcowej Biesiady Literackiej uzupełnił felieton Piotra Wojciechowskiego oraz odczytanie kilku rekomendacji i miniatur literackich. 

Jerzy Binkowski (ur. 1949 r.) jest pisarzem, poetą i felietonistą, autorem kilkunastu książek, głównie tomów wierszy. Ukończył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 1994 został laureatem Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Jako reżyser teatralny wystawiał przede wszystkim teksty Joanny Kulmowej, ale także europejską klasykę, np. „Króla Leara” Williama Shakespeare’a i „Czekając na Godota” Samuela Becketta. Od czterdziestu lat mieszka w Białymstoku, a w swoim życiu pracował głównie z młodzieżą.

Wacław Holewiński (ur. 1956 r.) jest polskim pisarzem, prawnikiem, wydawcą i redaktorem. W czasach PRL, jako działacz opozycji demokratycznej, był więźniem politycznym. Autor kilkunastu powieści, głównie historycznych, i kilku dramatów. Poza tym wydawca – był współpracownikiem Niezależnej Oficyny Wydawniczej, od 1978 do ogłoszenia stanu wojennego kierował Niezależną Spółdzielnią Wydawniczą I, a w 1982 roku wraz z Jarosławem Markiewiczem założył Wydawnictwo Przedświt, które było jednym z największych podziemnych wydawnictw. Jest członkiem jury Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza, a w październiku 2016 r. został zastępcą kierownika redakcji literackiej Programu Drugiego Polskiego Radia.

Alicja Patey-Grabowska (ur. 1937 r.) to poetka, tłumaczka, krytyczka literacka, a także autorka sztuk scenicznych i książek dla dzieci. Autorka piętnastu tomów wierszy i dziesięciu książek dla dzieci (zarówno pisanych prozą, jak i wierszowanych). Wydała także pracę biograficzno-literacką „Poetki Syreniego Grodu” przedstawiającą sylwetki i twórczość jedenastu poetek związanych z Warszaw. Jako poetka debiutowała w 1961 roku w „Almanachu Młodych”. Tłumaczy poezję m.in. z francuskiego, niemieckiego i języków słowiańskich. Poza pisaniem i tłumaczeniem, Alicja Patey-Grabowska od lat zajmuje się także popularyzacją polskiej poezji w Polsce i zagranicą. W 1989 roku jako poetka i propagatorka poezji otrzymała nagrodę „Srebrnego Wieńca” przyznaną przez Akademię Literatury i Sztuki w Neapolu, z kolei w 1997 roku otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki „za całokształt twórczości  literackiej z uwzględnieniem twórczości dla dzieci”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się