Trójka zaprasza na plenerowe wydanie "Zagadkowej niedzieli" Katarzyny Stoparczyk z Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Trójka zaprasza na plenerowe wydanie "Zagadkowej niedzieli" Katarzyny Stoparczyk z Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Trójka zaprasza na plenerowe wydanie "Zagadkowej niedzieli" Katarzyny Stoparczyk z Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Udostępnij

Miłośnicy i twórcy literatury oraz badacze słowa i języka już za kilka dni ponownie zagoszczą na Roztoczu. Tegoroczna odsłona Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbędzie się w dniach 1-7 sierpnia. Patronem tegorocznego święta języka ojczystego wybrano Tadeusza Różewicza, a radiowa Trójka w dniu otwarcia wydarzenia zaplanowała specjalne, plenerowe wydanie „Zagadkowej niedzieli”. Autorka audycji, Katarzyna Stoparczyk, została również jedną z kuratorek festiwalowego programu dla dzieci i młodzieży.

Katarzyna Stoparczyk po otrzymaniu tytułu Mistrza Mowy PolskiejFoto: Artur Tkaczyk

Tradycyjnie pierwszy dzień Festiwalu – przypadający w niedzielę 1 sierpnia – to spotkania literackie, rozmowy oraz koncert. Odbędą się one w Zamościu. Natomiast od poniedziałku do soboty 7 sierpnia włącznie spotkania z literaturą i nie tylko przeniosą się do Szczebrzeszyna.

Lista gości festiwalowych jest niezwykle imponująca. Tydzień z językiem polskim na Roztoczu wypełnią prezentacje prozy i poezji oraz spotkania i rozmowy z autorami. Nie zabraknie także dodatkowych atrakcji. Już w pierwszym dniu imprezy w Zamościu przygotowano m.in. inscenizację legendy o szwedzkim stole, będzie też widowisko poetyckie poświęcone patronowi Festiwalu – Tadeuszowi Różewiczowi. A na zakończenie wielkiego święta języka polskiego zaplanowano koncert Lecha Janerki.

Nieodłączną częścią Festiwalu jest cykl wydarzeń skierowanych głównie do najmłodszych czytelników, czyli Mała Stolica Języka Polskiego. W jej program wpisuje się również znana i lubiana przez słuchaczy Trójki audycja "Zagadkowa niedziela". Tym razem dostępna dla wszystkich, bo odbywająca się w plenerowym wydaniu.

W niedzielę 1 sierpnia na Rynku Wodnym w Zamościu Katarzyna Stoparczyk spotka się i porozmawia m.in. z: Piotrem Dudą – dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą Festiwalu Stolica Języka Polskiego, Magdą Kłos-Podsiadło – kuratorką Małej Stolicy Języka Polskiego oraz Dominiką Lipską – prezeską Stowarzyszenia Turystyka z Pasją, znawczynią Zamościa i Roztocza. A na finał spotkania Krystyna Czubówna przeczyta fragment swojej „Książki od serca”. Specjalnym gościem audycji będzie 7-letni zamościanin – Lew Szwaczkiewicz.

Dzieci i młodzież są podczas Festiwalu tak samo ważne, jak dorośli uczestnicy. To właśnie w innej, również Trójkowej, audycji Katarzyny Stoparczyk "Dzieci wiedzą lepiej" pojawiła się słynna rozmowa autorki z 3-letnim Kubusiem:
Do czego człowiekowi potrzebne są książki?
– Do pitulania! Bo jak mama czyta, to pitula.
– I do wiedzy. Żeby człowiek wiedział, którędy ma żyć!

– Mała Stolica powstała właśnie po to, aby młody człowiek wiedział, którędy ma żyć. Aby tę skarbnicę doświadczenia, piękna i wiedzy, jaką jest dobra książka, zechciał wziąć w małe dłonie i uznać za swoją – mówi Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka Programu 3 Polskiego Radia i zarazem jedna z kuratorek festiwalowego programu dla dzieci i młodzieży.

Więcej o Festiwalu można znaleźć na stronach Polskiego Radia oraz stolicajezykapolskiego.pl.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się