Trwa organizowany przez Instytut Książki wyjazd na kongres bibliotek mobilnych w Cuxhaven
W dniach 8-9 września w niemieckim mieście Cuxhaven trwa międzynarodowy kongres poświęcony bibliotekom mobilnym. Instytut Książki zorganizował i współfinansuje wyjazd na wydarzenie, w którym biorą udział przedstawiciele polskich instytucji kultury i innych organizacji, które prowadzą biblioteki mobilne lub planują ich uruchomienie.
Wyjazd to dla jego uczestników okazja do poszerzenia wiedzy na temat bibliotek mobilnych, a także zdobycia nowych doświadczeń niezbędnych do wdrażania czy rozwijania tego typu rozwiązań we własnej instytucji. Wśród uczestników wyjazdu znalazło się kilkunastu przedstawicieli bibliotek z całej Polski, w tym także przedstawiciele Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Mobilnych.
Biblioteki mobilne to rozwiązanie szczególnie popularne na przykład w Niemczech i Skandynawii, ułatwiające kontakt z książką osobom, które na co dzień żyją z dala od większych skupisk ludzkich, a co za tym idzie – od bibliotek i księgarń.
Biblioteki mobilne mogą realnie oddziaływać na promocję czytelnictwa, minimalizować wykluczenie kulturowe oraz w sposób elastyczny i skuteczny docierać z ofertą kulturalną do odbiorców (w dodatku docierać nie tylko książkami, ale także na przykład z warsztatami). W ten sposób bibliobusy – bo tak również często nazywa się biblioteki mobilne – stają się szansą inicjującą pozytywne zmiany w środowiskach wiejskich i innych społecznościach z ograniczonym dostępem do oferty kulturalnej.
Poświęcony bibliotekom mobilnym kongres w Cuxhaven (uzdrowiskowej miejscowości niedaleko Hamburga) jest największym tego typu wydarzeniem w Europie. Organizuje go Komisja Bibliotek Mobilnych działająca przy Niemieckim Związku Bibliotek we współpracy z miastem Cuxhaven. Poprzednia i zarazem pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2019 roku w Hanowerze – wzięło w niej udział ponad 250 uczestników z 15 krajów. Dyskusje, wykłady i inne wydarzenia podczas kongresu są dwujęzyczne – odbywają się w języku angielskim oraz niemieckim.
Podczas wydarzenia nacisk położony jest na wymianę zawodową pomiędzy pracownikami bibliotek mobilnych z różnych krajów, ale także na to, by program kongresu był różnorodny i atrakcyjny, pokazując tym samym, że idea bibliobusów jest ideą wartą wprowadzenia w życie. Podczas kongresu będzie można m.in. zobaczyć bibliobusy z różnych europejskich krajów, a wśród nich także bibliobus z Gostynia. Z kolei wśród występujących w Cuxhaven prelegentów znalazł się m.in. Przemysław Pawlak, dyrektor biblioteki w Gostyniu.