Trwa organizowany przez Instytut Książki wyjazd na kongres bibliotek mobilnych w Cuxhaven

Trwa organizowany przez Instytut Książki wyjazd na kongres bibliotek mobilnych w Cuxhaven

Trwa organizowany przez Instytut Książki wyjazd na kongres bibliotek mobilnych w Cuxhaven

Udostępnij

W dniach 8-9 września w niemieckim mieście Cuxhaven trwa międzynarodowy kongres poświęcony bibliotekom mobilnym. Instytut Książki zorganizował i współfinansuje wyjazd na wydarzenie, w którym biorą udział przedstawiciele polskich instytucji kultury i innych organizacji, które prowadzą biblioteki mobilne lub planują ich uruchomienie. 

Wyjazd to dla jego uczestników okazja do poszerzenia wiedzy na temat bibliotek mobilnych, a także zdobycia nowych doświadczeń niezbędnych do wdrażania czy rozwijania tego typu rozwiązań we własnej instytucji. Wśród uczestników wyjazdu znalazło się kilkunastu przedstawicieli bibliotek z całej Polski, w tym także przedstawiciele Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Mobilnych.

Biblioteki mobilne to rozwiązanie szczególnie popularne na przykład w Niemczech i Skandynawii, ułatwiające kontakt z książką osobom, które na co dzień żyją z dala od większych skupisk ludzkich, a co za tym idzie – od bibliotek i księgarń. 

Biblioteki mobilne mogą realnie oddziaływać na promocję czytelnictwa, minimalizować wykluczenie kulturowe oraz w sposób elastyczny i skuteczny docierać z ofertą kulturalną do odbiorców (w dodatku docierać nie tylko książkami, ale także na przykład z warsztatami). W ten sposób bibliobusy – bo tak również często nazywa się biblioteki mobilne – stają się szansą inicjującą pozytywne zmiany w środowiskach wiejskich i innych społecznościach z ograniczonym dostępem do oferty kulturalnej.

Poświęcony bibliotekom mobilnym kongres w Cuxhaven (uzdrowiskowej miejscowości niedaleko Hamburga) jest największym tego typu wydarzeniem w Europie. Organizuje go Komisja Bibliotek Mobilnych działająca przy Niemieckim Związku Bibliotek we współpracy z miastem Cuxhaven. Poprzednia i zarazem pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2019 roku w Hanowerze – wzięło w niej udział ponad 250 uczestników z 15 krajów. Dyskusje, wykłady i inne wydarzenia podczas kongresu są dwujęzyczne – odbywają się w języku angielskim oraz niemieckim.

Podczas wydarzenia nacisk położony jest na wymianę zawodową pomiędzy pracownikami bibliotek mobilnych z różnych krajów, ale także na to, by program kongresu był różnorodny i atrakcyjny, pokazując tym samym, że idea bibliobusów jest ideą wartą wprowadzenia w życie. Podczas kongresu będzie można m.in. zobaczyć bibliobusy z różnych europejskich krajów, a wśród nich także bibliobus z Gostynia. Z kolei wśród występujących w Cuxhaven prelegentów znalazł się m.in. Przemysław Pawlak, dyrektor biblioteki w Gostyniu.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się