Trwa plebiscyt noblowski! Kto w tym roku z Literacką Nagrodą Nobla?

Trwa plebiscyt noblowski! Kto w tym roku z Literacką Nagrodą Nobla?

Trwa plebiscyt noblowski! Kto w tym roku z Literacką Nagrodą Nobla?

Udostępnij

Trwa plebiscyt noblowski, w którym wszyscy czytelnicy przewidywać, kto w tym roku otrzyma Literacką Nagrodę Nobla. Plebiscyt noblowski jest częścią Tygodnia noblowskiego organizowanego we Wrocławiu, mieście noblistki Olgi Tokarczuk. Tydzień noblowski jest częścią programu Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury - niezwykłej kumulacji ważnych literackich wydarzeń. 

Kto w tym roku otrzyma Literacką Nagrodę Nobla? Trwa plebiscyt noblowski!

W czwartek 8 października poznamy nazwisko tegorocznej laureatki bądź laureata nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Szanse na to, że decyzja Akademii Szwedzkiej sprawi nam tyle radości, co w 2019 są raczej niewielkie, ale i tak pewnie każda z osób czytających książki ma swoich faworytów.

Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury UNESCO i wroclaw.pl zapraszają wspólnie do udziału w plebiscycie, w którym do 6 października do północy czytelnicy mogą wytypować potencjalną noblistkę lub noblistę.  Wyboru dokonuje się spośród 15 nazwisk z całego świata, w tym z Polski. Wyniki plebiscytu ogłoszone zostaną 7 października podczas wieczoru noblowskiego. O wyborach czytelników dyskutować będą: Inga Iwasiów, Michał Nogaś, Justyna Sobolewska i Michał Rusinek. Rozmowie będzie można przysłuchiwać o 20.30 się w Klubie Proza lub śledzić ją online. Dzień później 8 października o tej samej porze (również w Prozie i online) w studiu noblowskim usłyszymy komentarz naszych gości dotyczący wyboru tegorocznego noblisty lub noblistki przez Akademię Szwedzką.

Zarówno plebiscyt noblowski, jak i wieczór noblowski są elementami Tygodnia noblowskiego organizowanego we Wrocławiu, mieście noblistki Olgi Tokarczuk. Tydzień noblowski rozpocznie program „Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury”, na który składa się seria wyjątkowych wydarzeń literackich: inauguracja działalności Fundacji Olgi Tokarczuk, Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, Bruno Schulz. Festiwal, Wrocławska Nagroda Poetycka SILESIUS, Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania i projekt Wrocławiu, marsz do księgarni! Takiej kumulacji ważnych i niezwykle atrakcyjnych wydarzeń literackich jeszcze we Wrocławiu nie było.

Lista pisarek i pisarzy, na których można oddać głos w plebiscycie noblowskim wygląda następująco:

- Margaret Atwood
- Anne Carson
- Michael Chabon
- Maryse Condé
- Jacek Dukaj
- Elena Ferrante
- Michel Houellebecq
- Milan Kundera
- George R. R. Martin
- Ian McEwan
- Haruki Murakami
- Péter Nádas
- Yoko Tawada
- Ludmiła Ulicka
- Adam Zagajewski

Głosowanie odbywa się na stronie wroclaw.pl: https://www.wroclaw.pl/portal/plebiscyt-noblowski-jesien-we-wroclawiu-miescie-literatury

Zasady głosowania są proste i w przystępny sposób opisane na stronie plebiscytu. A skąd takie właśnie nazwiska? Tłumaczy Irek Grin – dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury:

„Od lat bukmacherzy publikują listy potencjalnych noblistów i faktycznie, rzadko się zdarza, by ten najcenniejszy laur w światowej literaturze trafił do kogoś spoza grona faworytów (choć oczywiście raz na kilka lat Akademia lubi nas zaskoczyć – pamiętamy Nobla dla Boba Dylana). My przeanalizowaliśmy listy bukmacherskie z ostatnich piętnastu lat, odrzuciliśmy autorki i autorów już nagrodzonych i skomponowaliśmy taką oto listę największych pewniaków. Oczywiście pokusiliśmy się o małego psikusa, Polska jest może ciut nadreprezentowana tutaj, co więcej, dorzuciliśmy tam kilka nazwisk kojarzonych z literaturą popularną (choć wciąż bardzo wartościową). Zastanawiamy się, jak czytelnicy zareagują na te nazwiska. Czy zdecydują się na nie zagłosować? A może, tak jak Akademia Szwedzka ma jednak najczęściej w zwyczaju, skłonią się ku literaturze wysokiej?”.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się