Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze: literatura prześladowana
Irek Grin i Katarzyna Janusik porozmawiają z pisarzami przebywającymi w Polsce w ramach stypendium Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy (ICORN), która oferuje bezpieczne miejsce artystom prześladowanym w ojczyznach za swoją twórczość. Goście opowiedzą o swojej aktywności literackiej w kontekście skomplikowanych biografii i zawiłych ścieżek, które – w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia – przywiodły ich aż do Polski.
W trzeci czwartek marca zapraszamy na wyjątkową odsłonę cyklu „Trzy czwarte”. Katarzyna Janusik (koordynatorka sieci ICORN we Wrocławiu) i Irek Grin (wydawca, kurator programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016) zaprosili do rozmowy dwójkę pisarzy z Bliskiego Wschodu. Kholoud Charaf z Syrii i Umar Abdul-Nasser z Iraku przybyli do Polski jako stypendyści Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy (ICORN), która oferuje bezpieczne miejsce artystom prześladowanym w ojczyznach za ich twórczość.
Kholoud i Umar opowiedzą m.in. o swojej twórczości w kontekście skomplikowanych biografii i zawiłych życiowych ścieżek, które – w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia – zawiodły ich aż do Polski. Jeśli chcecie usłyszeć o tym, jak wygląda tworzenie literatury w miastach niszczonych przez bomby, lub co oznacza bycie prześladowanym przez tzw. państwo islamskie (ISIS), koniecznie przyjdźcie w czwartek 15 marca do Prozy.
Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym konferencji AIR Wro Talks 3.0 organizowanej przez Strefa Kultury Wrocław w ramach Programu AIR Wro, która odbędzie się w dniach 15-16 marca 2018 w Barbara we Wrocławiu.
Partnerem spotkania jest TAURON Polska Energia.
Czas: 15 marca godz. 20:00
Miejsce: Klub PROZA (Przejście Garncarskie 2, II p.)
Kholoud Charaf – syryjska poetka i krytyczka sztuki pochodząca z As-Suwajdy, miasta leżącego w południowej prowincji Syrii. Podjęła studia w Damaszku, które musiała przerwać w wyniku wybuchu wojny. Przed opuszczeniem ojczyzny w 2016 r. wydała książkę poetycką pt. „The Remains of the Butterfly”, która została świetnie przyjęta nie tylko w Syrii, ale i w innych krajach panarabskich. Obecnie pracuje nad książką dokumentującą okrucieństwa wojny w Południowej Syrii.
Umar Abdul-Nasser (ur. 1985) – iracki poeta i muzyk pochodzący z Mosulu. W swojej twórczości często powraca do tematu pokoju. Specjalizuje się w poezji mówionej, wygłaszając własne utwory do akompaniamentu muzycznego. Jest uważany za poetę eksperymentującego, a wiele ze swoich występów publikował w Internecie.
ICORN (Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia Pisarzy) – istnieje od 2005 roku. Celem programu jest zapewnianie schronienia i udzielanie pomocy oraz zapewnienie przestrzeni twórczej represjonowanym pisarzom – najczęściej ukrywającym się lub objętym zakazem druku w swoim kraju. Miasto członkowskie na dwa lata staje się domem dla wybranego twórcy. Udziela mu stypendium, umożliwia pracę twórczą, zapewnia mieszkanie, lekcje języka danego kraju oraz wszelką niezbędną pomoc. Sieć została oficjalnie powołana do życia w 2006 roku i zrzeszała wówczas piętnaście miast. Obecnie na rzecz pisarzy zagrożonych oraz niemogących swobodnie tworzyć we własnej ojczyźnie działa łącznie sześćdziesiąt pięć miast z Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Ameryki Łacińskiej, a w planach jest rozszerzenie programu na obszar Południowej Afryki, Australii i Azji. W Polsce członkami sieci są trzy miasta: Gdańsk (od 2017 r.), Kraków (od 2011 r.) i Wrocław (od 2015 r.).