Turecki noblista Orhan Pamuk będzie gościem Malta Festival Poznań

Turecki noblista Orhan Pamuk będzie gościem Malta Festival Poznań

Turecki noblista Orhan Pamuk będzie gościem Malta Festival Poznań

Udostępnij

Laureat literackiej Nagrody Nobla Orhan Pamuk będzie bohaterem programu Portret Artysty tegorocznego Malta Festival Poznań. Turecki pisarz spotka się z festiwalową publicznością i odbierze tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Tegoroczny Malta Festival Poznań potrwa od 28 czerwca do 2 lipca. Laureat literackiej Nagrody Nobla i jeden z najbardziej cenionych obecnie pisarzy na świecie Orhan Pamuk będzie bohaterem programu Portret Artysty. Turecki pisarz spotka się z publicznością, a także weźmie udział w koncercie „Ja, Şeküre” na podstawie jego powieści.

Jak poinformowali organizatorzy wydarzenia, w trakcie Malta Festival Poznań zaprezentowane zostanie libretto i muzyczne fragmenty opery „Ja, Şeküre”, która powstała na podstawie książki „Nazywam się Czerwień”. Libretto i muzykę, na zamówienie Malta Festival Poznań, napisał Aleksander Nowak; autor kilkudziesięciu utworów orkiestrowych, kameralnych, solowych, a także scenicznych. Libretto opery przeczyta aktor i reżyser Andrzej Chyra. Koncert powstaje w koprodukcji Malta Festival Poznań z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

„W powieści "Nazywam się Czerwień" Orhan Pamuk łączy elementy intrygi kryminalnej, historii miłosnej i estetyczno-filozoficznego eseju. Akcja książki rozgrywa się w Stambule w 1591 roku, w czasach panowania sułtana Murata III. Główny bohater, Czarny, zostaje wezwany do stolicy imperium po 12-letniej nieobecności, by pomóc swojemu wujowi dokończyć pracę nad manuskryptem. Po przybyciu zostaje wplątany w intrygę – zarówno kryminalną, jak i miłosną. Wuj jest bowiem ojcem dawnej miłości Czarnego – Şeküre” – wyjaśnili organizatorzy.

Koncertowe wykonanie fragmentów opery odbędzie się wieczorem 29 czerwca w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Dzień przed koncertem, 28 czerwca o godz. 17. odbędzie się spotkanie z Orhanem Pamukiem. Rozmowa – jak podali organizatorzy - będzie dotyczyć twórczości pisarza, w tym jego najnowszej powieści „Noce zarazy”.

W trakcie wizyty w Poznaniu Orhan Pamuk odbierze także tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Uroczystość odbędzie się 29 czerwca.

„Prof. dr hab. Przemysław Czapliński z Zakładu Antropologii Literatury UAM w swojej laudacji popierającej wniosek o nadanie pisarzowi tego tytułu, określił Orhana Pamuka +jako twórcę indywidualnej formy powieściowej, obserwatora wpływu zbiorowych emocji na historię, pisarza powierzającego literaturze doniosłą rolę społeczną, zbieracza rzeczy pomniejszych i poszukiwacza wyjścia z historii nowoczesnej+” - podano.

W trakcie tegorocznego festiwalu będzie więcej tureckich akcentów, wśród nich m.in. wykład performatywny „Opowiedz mi o tym. Turecka sztuka opowiadania”. Agnieszka Ayşen Kaim – turkolożka, opowiadaczka historii i animatorka kultury – przywoła fascynujące osmańskie dziedzictwo sztuki opowiadania prozą, melorecytacji oraz śpiewu epickich narracji.

Kaim z multiinstrumentalistką Martą Maślanką i artystką wizualną Martą Puchłowską zaprezentuje także „Słowa nad brzegiem wody. Opowieść pomiędzy kulturami”. Spektakl będzie „artystycznym kolażem”, skomponowanym z autentycznych wspomnień, muzyki, poezji i sztuki ebru. Opowiada o parze zakochanych, próbującej połączyć w latach 70. XX wieku dwa światy odmiennych i fascynujących ich wzajemnie kultur: polskiej i tureckiej.

W trakcie festiwalu publiczność będzie miała okazję poznać lepiej także sztukę ebru, czyli tradycyjną turecką sztuką malarstwa na wodzie, na warsztatach Marty Puchłowskiej. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ pat/

źródło: https://dzieje.pl/


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się