Medal św. Jerzego

Medal św. Jerzego

"Tygodnik Powszechny" - Medal św. Jerzego dla Giusi Nicolini oraz prof. Karola Modzelewskiego

Udostępnij

Przypominamy, że już w najbliższą sobotę, 17 grudnia, o godzinie 18.00 zostanie wręczony Medal św. Jerzego.
Tegorocznymi Laureatami wyróżnienia przyznawanego od 23 lat przez "Tygodnik Powszechny" za "walkę ze smokiem nieczułości" są Giusi Nicolini - burmistrzyni Lampedusy oraz prof. Karol Modzelewski.

Kapituła Medalu Św. Jerzego:
Ksiądz Adam Boniecki MIC – przewodniczący
Piotr Mucharski
Prof. Władysław Stróżewski
Prof. Andrzej Zoll

po zapoznaniu się z propozycjami zgłoszonymi przez Czytelników „Tygodnika Powszechnego” postanowiła uhonorować w tym roku
„za walkę ze smokiem nieczułości” dwoje laureatów: panią Giusi Nicolini oraz prof. Karola Modzelewskiego.

Tegoroczną uroczystość uświetni część artystyczna, podczas której wystąpi MOTION TRIO.

UWAGA: Ze względu na małą liczbę miejsc i duże zainteresowanie, prosimy o potwierdzenie przybycia mediów na Galę.

Kilka słów o laureatach:

GIUSI NICOLINI

Giusi Nicolini jest burmistrzynią włoskiej gminy Lampedusa i Linosa. Jej wybór w 2012 r. zbiegł się w czasie z masowym napływem uchodźców i innych migrantów, którzy drewnianymi, rybackimi kutrami zaczęli przybywać na Lampedusę ze znajdującego się zaledwie 113 km stąd wybrzeża Afryki. Niewielka, zamieszkana przez 6 tys. osób wyspa stała się dla nich „ambasadą” Europy, a sama Nicolini – która wobec braku zaangażowania władz centralnych zorganizowała na wyspie ośrodek recepcyjny i długo pracowała nad zmianą nastawienia mieszkańców
do uchodźców – zaczęła być rozpoznawalna na całym kontynencie. Głos burmistrzyni (przed trzema laty, podczas jego wizyty na Lampedusie, wsparty również przez papieża Franciszka) różni się od dominującej dziś w mediach narracji, wedle której napływ migrantów jest przedstawiany jako problem wymagający przeciwdziałania, a nawet zatrzymania. „Jest
na odwrót: potrzebujemy migrantów” – mówiła w 2015 r. w rozmowie z „Tygodnikiem Powszechnym”. Ale w trudnych czasach kryzysu ludzie częściej niż zwykle zamykają się, jakby chcieli nakryć się kocem. Europa reaguje niczym dziecko, które przestraszone, chce się przede wszystkim schować.
Medal św. Jerzego przyznajemy Nicolini m.in. za walkę ze „smokiem” obojętności i uprzedzeń; za głos w obronie europejskiej solidarności; za konsekwentnie dawane przez nią świadectwo, że z wyzwaniami przyszłości należy mierzyć się już teraz.


Prof. KAROL MODZELEWSKI

Karol Modzelewski był i jest człowiekiem solidarności. Tej pisanej z małej i tej pisanej z dużej litery. To on zaproponował nazwę Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego, który w 1980 r. zmienił bieg historii Polski i świata. Został też wówczas jego rzecznikiem prasowym. Brał aktywny udział we wszystkim polskich rewolucjach i przełomach w czasach komunizmu, w 1956, 1968, 1980 i 1989 roku. W wolnej Polsce z rewolucjonisty stał się senatorem, lojalnym wobec wolnościowych przemian, ale proroczo krytycznym wobec zaniedbań klasowych
i wspólnotowych. Nigdy nie szukał wrogów, gotów współdziałać z tymi, którzy służą wspólnocie i w tym sensie pozostał uosobieniem ducha pierwszej „Solidarności” – jakże rzadkim jej dzisiaj przykładem i wiarygodnym orędownikiem. Jego przyjaciel, Jacek Kuroń żartował jednak, że „Karol zajmuje się polityką tylko od święta”, w co trudno uwierzyć znając długą historię jego publicznych aktywności. Jednak drugą, nie mniej ważną, aktywnością laureata była praca naukowa. Jest on profesorem mediewistyki, autorem wybitnych prac
o „Barbarzyńskiej Europie”. Za swoją autobiografię pt. „Ujeździć kobyłę historii” otrzymał literacką Nagrodę Nike w 2014r.



Medal Św. Jerzego

Medal Świętego Jerzego jest honorową nagrodą „Tygodnika Powszechnego”, przyznawaną od 1993 r. za „zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym”.
W tym roku mija 20 lat od pierwszej edycji Medalu.
„Powierz Panu swą drogę, zaufaj Mu, a On sam będzie działał. On sprawi, że twa sprawiedliwość zabłyśnie jak światło, a prawość Twoja, jak blask południa” – brzmi wypisany na medalu fragment Psalmu 37 w przekładzie Marka Skwarnickiego.

Medal wręczymy naszym Laureatom, podczas uroczystej gali „Tygodnika Powszechnego”, którą poprzedzimy mszą świętą o godz. 16.00 w krakowskim kościele św. Floriana, sprawowaną za zmarłych pracowników, współpracowników i przyjaciół „Tygodnika Powszechnego”.


Medale św. Jerzego w poprzednich latach otrzymali:
ks. Arkadiusz Nowak (1993), Janina Ochojska, Jacek Kuroń (1994), Jerzy Adam Marszałkowicz (1995), s. Małgorzata Chmielewska, Marek Nowicki (1996), Zofia Tetelowska, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Jerzy Owsiak (1997), Krystyna Mrugalska, bp. Tadeusz Pieronek (1998), Marek Edelman, abp. Alfons Nosol (1999), Krzysztof Czyżewski, Tadeusz Mazowiecki (2000), Zbigniew Gluza, ks. Jan Sikorski (2001), Ewa Woydyłło-Osiatyńska, Leon Kieres (2002), Adam Michnik, Vaclav Havel (2003), Stana Buchowska, Norman Davies (2004), prof. Barbara Skarga, abp. Józef Życiński (2005), prof. Leszek Kołakowski, Anna Dymna (2006), Anna Otffinowska, rabin Michel Schudrich (2008), Krystyna Starczewska, Leszek Balcerowicz (2009), ks. Wacław Hryniewicz, Aleksander Gurjanow (2010), prof. Jerzy Jedlicki, o. Ludwik Wiśniewski (2011), Danuta Wałęsowa (2012), ks. Andrzej Augustyński (2012), Agnieszka Holland, ks. Michał Heller  (2013), ks. Jan Kaczkowski (2015).


W poprzednich latach w skład Kapituły wchodzili:
ks. Józef Tischner, Jerzy Turowicz, Jan Józef Szczepański, Tadeusz Żychiewicz, Józefa Hennelowa, Tomasz Fiałkowski, Krzysztof Kozłowski, Henryk Woźniakowski, Barbara Skarga, abp Józef Życiński.

Patronat nad uroczystością objęli: Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski i Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa

Galę będzie można od godz. 18.00 oglądać na żywo w Internecie, na FB „Tygodnika Powszechnego”. Zapraszamy!


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się